Проф. Григор Горчев, ректор на Медицинския университет в Плевен и директор на Специализирана болница за активно лечение по акушерство и гинекология “Света Марина”, направи с робота “Да Винчи” уникална операция на рак на маточната шийка. Тя бе първата по рода си в Източна Европа и 9-а в света. Младата жена ще може да стане майка с ин витро, понеже матката е запазена. 30-годишната пациентка силно искала да има свое дете, но й открили тумор в начален стадий. Онкохирурзите й предложили авангардния метод. "Беше изключително трудно, едно грешно движение можеше да прекъсне съдовете, които хранят матката. След интервенцията сложихме катетър, за да съхрани матката за раждане", поясни проф. Горчев.

Жената, на която роботът изряза фино рака, за да има тя дете, бе сред последните оперирани без пари. След 20 януари гинекологичните операции с "Да Винчи" могат да спрат, защото за тях няма клинична пътека. Почти година проф. Горчев обикаляше институциите.

През април получи уверение лично от премиера Борисов, че държавата ще поеме финансирането на роботизираната хирургия. Но здравната каса не й даде клинична пътека. "Отказът вероятно е свързан с влизането ми в президентския проект АБВ. Медицината не бива да се политизира, партиите не лекуват. Готов съм да се оттегля от работата с робота. Ще ме заместят обучени колеги", заяви Горчев. Той каза, че “медицински ДАНС” е проверявал операциите с “Да Винчи”. В заключенията си комисията излязла с положителна оценка за работата и перспективите на водещата технология. Преди ден от Плевен стартира кампания за държавно финансиране с призив: Ако смятате, че пациентът у нас заслужава най-доброто здравно обслужване, дайте глас за въвеждане на клинична пътека по роботизирана хирургия.

- Проф. Горчев, гинекологичните операции с робота "Да Винчи" прочуха България и Плевен по света. Тази година за тях няма клинична пътека, спирате ли ги?

- Имаме инструменти за 6 операции на жени с рак. Планирани са до 20 януари. После пациентките ще трябва да си плащат - за мене това е неприемливо. В Румъния имат 3 робота, финансира ги национална програма. В Гърция също. У нас държавата обърна гръб, като мащеха е.

- Но нали държавата е инвестирала във висшата технология?

- Вложила е 4 милиона и 250 хиляди лева. Нашата задача бе да развиваме напредничавата методика. За почти 3 г., откакто работим с "Да Винчи", постигнахме много, станахме известни в Европа и в САЩ.

- Как се плащаха операциите през това време?

- Финансираше ги Медицинският университет в Плевен по спечелен проект от еврофондовете. Така вузът кредитираше болницата и държавата. Парите обаче свършиха и дойде ред държавата да поеме ангажимента към инвестицията си.

- Вие водите битката от началото на миналата година?

- От февруари 2010 г. започнах контактите и обиколките при управляващите - шеф на здравната комисия, финансов министър, здравен министър. Отвсякъде получавах обещания, обещания. Ето в тази синя папка натрупах солидна кореспонденция. Почти година се борих с институциите.

Това го няма никъде по света - хирург на конзола да ходи по етажите на властта. В края на краищата дойде отказът за клинична пътека. Сега съм объркан и обезкуражен.

- Според шефката на здравната каса Нели Нешева роботът върши добра работа, но за малко хора.

- Можем да оперираме всеки ден с робота, както го правят в САЩ. За младите жени с ранен рак и за много пълните предлагаме технология, върховно постижение на човешката мисъл. За повечето от тях няма друга алтернатива. Досега сме направили над 300 операции - до една успешни. Дължим го на жената. Тя е най-ценният капитал на нацията, защото дава живот.

- Колко би трябвало да струва клиничната пътека за онкооперацията с “Да Винчи”?

- Консумативите за операцията са от 8 до 12 хиляди лева, така че клиничната пътека не може да е по-евтина от 14 хиляди лева.

- Май излиза скъпо.

- Така изглежда, но не забравяйте социалния и икономическия ефект. "Да Винчи" щади пациентката, спестява големите разрези, които трудно заздравяват.

Ден след операцията жената напуска болницата - отива при семейството си, тръгва на работа. Наскоро оперирахме пациентка с тегло 195 кг и я изписахме на другия ден. За сравнение друга жена с наднормено тегло бе оперирана по класическия начин в началото на декември. Тя още лежи в клиниката, ще остане там и през януари, престоят й струва хиляди левове.

- Сега при вас няма места - попълнени са до края на юни. Записани са 112 млади жени с рак. Какво ще стане с тях, ако не могат да си платят?

- Познавам психологията на болната жена - тя дава мило и драго, за да се лекува. В Истанбул направиха раков център със суперапаратура. Мисля си, че българките ще продават къщи и имоти и ще плащат за здраве в Турция, но по 60-70-80 хил. лв.

- Колко трябва да осигури държавата, за да се лекуват у нас?

- Около 900 хил. лева за година, за да поеме клиничните пътеки за раковите операции с "Да Винчи" на 100-ина млади жени.

- Канят ви да изнасяте опит по всички континенти, помагали сте в операция с робота в Гърция. Как ще им обясните, че у нас модерната технология е обречена на застой?

- Работим по общи програми с колеги от САЩ, те ще ни гостуват през май месец. Там финансират на 100 процента роботизираната хирургия. Чудя се как ще им обясня, че държавата е инвестирала в системата, но не я развива и поддържа с инструменти и сервиз.

- Канили ли са ви да работите в САЩ?

- Да, сертификатът ми важи за Америка. Във Флорида, където съм поканен на форум този март, развиват роботизираната хирургия в национален институт. Там купуват специалистите като футболисти - дават им 80-90 хил. евро на седмица. Призванието ми е да лекувам тук. Българката има нужда от високотехнологична медицина. Затова няма да замина.

- Ще продължите битката?

- За последно ще поискам още една среща с премиера.

- Очаквате ли да се ревизира отказът за клинична пътека?

- Късно е за клинична пътека, бюджетът е гласуван. Но роботизираната хирургия може да бъде финансирана целево като национална програма, както бе уверил писмено министър Дянков преди време. Роботизираната хирургия у нас е единствена на Балканите. Да я запазим, е въпрос на национален престиж. Тя се развива, правим операции на бъбреци, вече се работи на 2 конзоли. Идва ново поколение роботи, перспективата е те да навлязат и в кардиохирургията.

Операциите с робота са възможно най-щадящи за пациентите.
Операциите с робота са възможно най-щадящи за пациентите.