Ако в двора на къщата ви или пред кооперацията има засадено дръвче мушмула с грозновати, че и тръпчиви плодове, не му обръщайте гръб. Малко преди нова година е бил моментът да грабнете кошницата от мазето и да оберете плодовете му.
По хранителна стойност на мушмулите по нищо не отстъпват на различните сортове ябълки и круши.
От най-дълбока древност аналите разказват, че мушмулата се ползва с доверие и симпатия като лековита храна. Според исторически данни плодът е бил култивиран в Средна Азия и в Китай 1000 години преди Христа.
Според други сведения обаче родината на мушмулата е Кавказ.
Дивата мушмула е била добре позната и на траките, обитавали земите на днешна България. Тя е била и част от трапезата им през зимните месеци. Запазени са и разкази на предшествениците, според които населението по нашите земи е приготвяло варива от листата на дръвчето. Отварите са пиели, за да предпазват от простуди. Със сварените листа саналагали раните и белезите по кожата.
Днес страните, които са първенци в отглеждането на дръвчетата мушмули, са САЩ в Калифорния, Япония, Испания, Южна Франция и Италия.
У нас най-разпространено е отглеждането на дръвчетата в районите на Странджа и Сакар планина.
Плодът е ценен, защото съдържа скорбяла, целулоза, пектин и органични киселини.
Захарите в мушмулата пък са подходящи за диабетици. Витаминният й състав включва витамин С, В1 и В2.
Плодът е богат на каротин и на минерални соли на калия, калция, фосфора, желязото, натрия и магнезия.
Лечебното действие на мушмулата е било високо ценено още през древността. През Средновековието са я използвали за пречистване на кръвта и за стимулиране на растежа при децата.
Днес е известно, че мушмулата действа стимулиращо на жлезите с вътрешна секреция и се препоръчва при отслабване на фунциите на организма след тежко вирусно заболяване. Мушмулите имат и успокояващ ефект върху нервната система. Те подобряват функцията на дебелото черво и помагат при храносмилането.
Недоузрелите мушмули обаче имат запичащ ефект и помагат при чревни разстройства. Медиците препоръчват засилена консумация на мушмули и при болести на жлъчката, бъбреците и черния дроб.
Така че не се мръщете на невзрачния плод на мушмулата. Той е достоен за вашата трапеза. Узряването му започва през септември, но се бере чак през декември. Мушмулата е последният плод, който се бере и с нея градинарската година свършва. С повече желание може да съхраните плодовете й през цялата зима, ако знаете как точно да ги съхранявате.
ВЕНЕЛИНА ИВАНОВА
Наредени в щайги, издържат с месеци
Mушмулите трябва да се оберат внимателно и акуратно да се зазимят.
Плодовете могат да издържат 2-3 месеца след брането.
Докато са ощена дървото, мушмулите са твърди и с тръпчив вкус. Падне ли слана обаче, ставатмеки и сладки.
При бране след слана мушмулите трябва да се консумират веднага или да се преработват, защото бързо загниват.
Когато плодовете са обрани преди сланите, трябва да се поставят в сандъчета или касетки на пластове от 40-50 см и да се съхраняват на хладно и проветриво място.
Ако са разстлани на тънко, мушмулите изсъхват, спаружват сеи губят вкусовите си качества.
По време на доузряването в щайгите мушмулите трябва редовно да се преглеждат, като силно омекналите и смачкани плодове трябва да се отстранят. Те обаче също стават за ядене.
Останат ли при другите плодове, плесенясват и ги лазвалят. (24часа)
РЕЦЕПТИ
Мармалад от мушмули
Продукти:3 кг омекнали мушмули
1 кг захар
Приготвяне:Плодовете се сваряват в малко вода, за да омекнат, още повече, и се претриват през сито или гевгир. Семената и кожичките се изхвърлят. Кашата от мушмули се вари около 5 мин и се прибавя захарта. Вари се, докато се сгъсти. Мармаладът се сипва топъл в буркани и се затваря, след като изстине напълно.
Бухтички мушмули: Продукти:3 яйца
3-4 с.л. захар
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
щипкасол
прахче ванилия
2 с.л. ракия (слага се алкохол в тестото, за да не поема много мазнина при пърженето)
2 и 1/2 ч.ч. брашно
олио за пържене
Приготвяне:В тази последователност, в която са изброени продуктите в рецептата, се забърква гъсто тесто и се оставя в покой за 10-ина минутки.
В това време се сгорещява на среден огън в дълбок тиган по-голямо количество олио, за да може да плуват свободно бухтичките, или се използва фритюрник.
С помощта на намаслена чаена лъжичка се пуска късче от тестото в маслената баня. Поничките се надуват като топченца и се обръщат сами, след като се зачервят от едната страна. Изваждат се с решетеста лъжица върху кухненска хартия, която попива излишната мазнина. Поднасят се поръсени с пудра захар, полети с мед или с топинг по желание. Идеални са с чаша айрян, мляко с какао или чай - много вкусна и засищаща закуска.
Отвара от листа за възпалена кожа: Вземат се 20 листа, заливат се с 500 млвряла вода и се варят 20 минути. Отварата се прецежда и се остава да изстине. Използва се външно за мазане на възпалена кожа с напоен памучен тампон.Отвара от плодове за възпалени венци и при простуди: 20 мушмули се поставят в емайлиран съд и се заливат с 500 мл вряла вода. Съдът се захлупва и се оставя да престои така 4 часа, след което течността се прецежда. С нея се жабури 4-5 пъти дневно. Съхранява се в хладилник. Отварата помога при възпалени венци или при простуди с възпалено гърло.
Коментари