От стари времена киселото зеле е било основна част от менюто на славяните в есенно-зимния период, когато започва да се усеща недостигът на витамини. Освен С и К, в него се съдържат почти всички разновидности на витамните от група В (B1, B2, B3, B6, B12). Полезният ефект се допълва от минерали като калия, натрия, калция, желязото, фосфора, сярата, цинка и много други. Докато втасва, зелето става богато и на органични киселини като млечната и оцетната.

Научно е доказано, че киселото зеле засилва имунитета и има противовъзпалителен ефект. Някои му приписват дори антиканцерогенно действие. Регулира добре храносмилането и намалява холестерола. Много е полезно за хората, които страдат от нарушена обмяна.

Народната медицина пък му приписва почти магически свойства. Тя го препоръчва както при леки заболявания като простудата, таки и при тежки проблеми като епилепсията и бронхиалната астма. Смята се също, че редовната консумация на кисело зеле води до увеличаване на потенцията при мъжете и запазването й до старини. Жените пък могат да го ползват с козметична цел. Маската от листата му прави кожата мека и премахва петната от пигментация.

Има обаче и случаи, когато киселото зеле е противопоказно. Например за хората с повишена киселинност на стомашния сок, при заболявания на подстомашната жлеза, бъбречна недостатъчност, камъни в пикочния мехур и хипертония.