В тази тренировка има всичко необходимо. Не ти трябва да ходиш на фитнес, каланетика или таебо, категорична е Мария Шпицер. Нейното име се е превърнало в символ на водната аеробика и точно 8 г. след старта на начинанието си може да каже, че над 5000 жени тренират в нейния клуб.
Бившата състезателка е разработила специални комплекси, които нямат еквивалент. При нея тренират и доста бременни жени, а ефектът е наистина голям, коментират запалени по този спорт.
“При добра мотивация, редовни тренировки и балансирано хранене се свалят до 8 килограма за 3 месеца”, споделя Шпицер. Под редовни тренировки тя разбира 2-3 пъти седмично.
Заниманията протичат в три фази - загрявка, основна аеробна част и възстановяване. Включени са елементи от различни спортове като плуване, бягане, каланетика, фитнес и дори бойни изкуства.
Използват се допълнителни уреди (гирички, лостове и т.нар. нудълси, а самата Шпицер или другите инструктори от клуба й показват всяко упражнение от ръба на басейна.
Натоварването е сериозно, но напълно съобразено с нивото на подготовка и възрастовите категории на дамите. Тази аеробика има три основни разновидности.
Водната каланетика е комплекс от стягащи упражнения, които оформят и проблемни за жените зони като ханш, бедра, корем. Включват се основно движения, свързани със съпротивлението на водата.
Водната гимнастика е по-тонизираща и затова включва леки упражнения, съобразени с индивидуалното ниво на подготовка.
Упражненията и натоварването при гимнастиката за бременни се определят от състоянието на съответната жена. Изключват се движения, засягащи кръстно-поясната и коремната област. Работи се за по-проблемните зони при бременността като гръб, кръст, крака (вътрешна, външна и задна част на бедрата), глутеуси, ръце. Най-благоприятната поза за плода в басейна е когато майката лежи по корем.
Шпицер е убедена, че водната аеробика може да се практикува от началото до края на бременността. Тя самата почти не е излизала от басейна до раждането и на двете си дъщери.
Чаровната специалистка отделя внимание и на хора, нуждаещи се от рехабилитация.
Изготвя програми, които ги подготвят след известно време да спортуват наравно с останалите. Към Шпицер се обръщат и доста професионални състезателки за възстановяване след раждане. Бившата финалистка от европейски първенства препоръчва на всички спортисти веднъж седмично да правят занимания в басейна. Миналото лято дори волейболните национали имаха едно занимание във вода.
ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ
Мария Шпицер е твърд привърженик на здравословното хранене. В семейството й консумират предимно домашни продукти и сезонни плодове и зеленчуци. Яденето на месо и месни продукти е сведено до минимум.
Шпицер обаче не се наема в изготвянето на хранителни програми за клиентите си, които непрекъснато я питали какво да ядат.
“Мога само да кажа аз какво правя, защото не съм специалист в изготвянето на диети. Моят основен принцип е да се следва природата. Защо е нужно през зимата например да ядеш круши от Африка?”, пита се дългогодишната състезателка. Тя препоръчва на дамите да не консумират месо за вечеря, защото било по-трудно смилаемо. Вместо него било по-добре да заложат на свежа салата и шепа сурови ядки. След празниците Шпицер се подложила на диета от плодове и чай.
“Сигурно изядох към хиляда сарми и трябваше да взема някакви мерки за прочистване на организма”, пошегува се символът на водната аеробика.
Какво представлява?
Водната аеробика е ефективен и доста приятен начин за поддържане на форма. Изпълнява се в басейн като дълбочината му може да варира от 1,20 до 1,80 м, възможно е практикуването и без да се стъпва на дъното. Тренировката протича с инструктор под музикален съпровод. Продължителността е между 45-60 мин.
За кого е предназначена?
Съобразена е с индивидуалното спортно ниво. Подходяща е както за съвсем начинаещи, така и за по-напреднали спортисти. Няма ограничение по пол или възраст, но все пак е насочена предимно към дамите. Водната аеробика е добра възможност и за онези, които не умеят да плуват, да практикуват спорт във вода.
Плюсове:
Има няколко основни предимства пред останалите спортове за поддържане на тонуса. Водата поема около 80% от теглото на индивида и по този начин вероятността от травми е сведена до минимум, защото не се натоварват ставите.
Водната аеробика укрепва сърцето и увеличава притока на кислород към мускулите, а съпротивлението на водата ги кара да извършват допълнителна работа и спомага за тяхното тонизиране. Подходяща е за хора с травми, болки в кръста, дископатии и дискови хернии, следоперативни състояния, разширени вени, слаба мускулатура, застоявания и схващания. Може да се практикува от бременни жени от началото до края на бременността.
Коментари