Oколо 25 милиона души в света имат татуировки. Но желаещите да ги премахнат стават все повече. Често се оказва, че рисунките пречат на начина на живот и кариерата. Да се спасиш от тях обаче изисква много повече време и пари, отколкото да ти ги направят. Задължително е да се търси специалист - инжектираният в средния слой на кожата (дерма) пигмент е перманентен, т.е. не изчезва сам. Нещо повече, частици от боята може да се открият в близко разположените лимфни възли цял живот.

Невъзможно е татуировките да изчезнат по естествен начин чрез растежа и излющването на горния слой на кожата.

Има три основни метода за премахване на татуировки:

1. Дермабразия- отстраняване на горния слой на кожата (епидермиса).

2. Ексцизия - татусът се изрязва и кожата се зашива. Остава неприятен белег.

3. Лазерна терапия- метод, навлязъл с бума на новата технология.

По-малко познат е похватът на дерматолога д-р Уейд Ченг, който премахва татуировки със специален препарат, който се смесва с пигментите на татуировката и те избиват през кожата навън. Съставът на препарата обаче е тайна.

Лазерът е най-предпочитаният метод за премахване на татуировки според български специалисти.

При лазерите селективно се отстраняват= само оцветените клетки.

Около 10 процедури са достатъчни за добрия резултат, като след всеки сеанс рисунката избледнява.

Въпреки това невинаги е възможно пълното премахване на татус - предепреждава д-р Клаус Фриц, вицепрезидент на Европейското дружество по лазерна дерматология. - Особено трудно е, когато имаме многоцветни татуировки - често пъти ни трябват няколко лазера за различните цветове."

Има два цвята - жълто и т.н. телесен цвят, които са почти невъзможни за отстраняване, независимо от лазера, който се използва.

Търпението също е от съществена важност, ако искате да отстраните рисунки от кожата. Д-р Фриц съветва лазерните процедури да не се правят в по-малък от 3 месеца интервал, за да се сведе рискът от оставане на белег до минимум.

Дали може да възникнат усложнения, зависи както от кожата на пациента, така и от пигмента, който е използван от татуиста. Ако е използвана нетипична, рискова боя, опитът за премахване завършва катастрофално - цветовете не изчезват, а само се променят и остават релефни белези. Трудни за изтриване са и козметичните татуировки - например тези, които очертават контура на устните.

Ако в състава има Fe2O3, те потъмняват при лазерната процедура и се получава изключително неприятен естетичен проблем.

Д-р Клаус Фриц дава и един универсален съвет: по-добре не влизайте в студио за татуировки, ако има дори и малка вероятност по-късно да поискате да ги премахнете.

Доц. Жана Казанджиева, Катедра по дерматология и венерология на Медицинския факултет в София: Лице, рамо и глезен – рискови за белег

Много по-лесно е да си направиш татуировка, отколкото да я премахнеш. Трябва да се знае, че няма един съвършен лазер за отстраняване на всички цветове в татуировките. Въпреки това съвременната лазерна терапия напредва. Появиха се много апарати, които успяват с минимално увреждане на кожата да постигнат задоволителни резултати. Най-добър е ефектът при едноцветните и по-малки по размер татуировки. Колкото по-голяма е цветната палитра, толкова по-трудна е задачата на специалиста.

Дали ще остане белег или не, зависи от много фактори - местоположението на татуировката, реакцията на кожата и, разбира се, от големината на рисунката и плътността на пигмента. Най-трудно е при разположени в областта на глезените, рамото и лицето. Там рискът от белези е изключително голям.

Трябва да се знае, че са възможни усложнения. Тъмни петна на мястото на татуировката обикновено се образуват при по-мургави пациенти. Светли участъци остават при многобройни лазерни процедури, които са правени при отстраняване на големи татуировки. Могат да останат частички от пигмента, да се променят цветовете или да се образуват възпалителни изменения, които по-късно да преминат в белези.

При лазерното “разпръскване” на пигмента са възможни и алергични реакции.

Съветът ми към решените да си направят татуировка е да се следи за хигиената. Особено важно е да се знае съставът на пигмента, с който ще бъде направена татуировката. Бих препоръчала на всички хубаво да помислят за картината или надписа, който след това ще носят цял живот.

Не е за подценяване и изборът на място, което човек иска да "украси". Има професии като стюардеси, полицаи и много други, при които не е допустимо татуировките да се виждат. В Австралия при телефонно допитване до 242 работодатели се оказва, че едва 30% от тях биха наели татуиран персонал, а около 40% приемат с нежелание работници с видими татуировки по кожата.

Така че внимателно с татуировките - лазерното им премахване изобщо не е лесно и изисква много време.

Д-р Катя Паскова, дерматолог с 15 г. клиничен стаж. От 8 г. работи в областта на козметичната и естетичната дерматология: Светлите цветове са трудни за заличаване

Премахването на татуировки с лазер позволява обработка на всички части на тялото бързо, ефективно и прецизно с минимален дискомфорт. От няколко години в света се използват специален вид лазери. Те притежават дължина на вълната, която е активна срещу пигменти с определен цвят - основно черно, тъмносиньо, сиво, зелено и в някои случаи червено. Излъчват мощни и ултракъси импулси, които разбиват пигментните частици в дермата на още по-малки, без да се уврежда околната кожа.

Клетките на имунната система улавят тези частици и постепенно ги елиминират в рамките на няколко седмици след процедура. Затова следващото третиране се прави след около 6-8 седмици. За максимално премахване на пигмента са нужни няколко манипулации.

Самата обработка с лазер е вид повърхностно изгаряне, което изисква малък период на възстановяване и предпазване на кожата от излагане на слънце.

Професионалните татуировки са по-лесни за третиране, тъй като при тях пигментът е по-равномерно разпределен. При аматьорските, мастилото се нанася с игла на различна дълбочина и концентрация.

Друго основно приложение на този тип лазери е за премахване на перманентен грим. Макар че повечето дами остават доволни след такава манипулация, при някои резултатите съвсем не са така добри и впечатляващи. Понякога изборът на цвят се оказва неподходящ за тена на лицето, нерядко контурите са неправилни и несиметрични, в някои случаи "вечният" грим придава по-изморен вид на лицето. Единствената реална, ефективна и същевременно безопасна възможност за премахване на перманентния грим са именно специалните лазери. Трябва да се има предвид обаче, че по-светлите цветове трудно се поддават на обработка дори и при повече процедури.

Цигарите пречат на процедурите

Ако изберете да премахнете татуировката си с лазер, трябва да знаете, че добрият резултат зависи не само от това с какви цветове сте се украсили. Тютюнопушенето също е фактор. Препоръчително е да спрете или намалите цигарите няколко седмици преди лазерната обработка, тъй като пушенето свива капилярите и се натоварва допълнително имунната система. Това от своя страна забавя възстановяването и може да се отрази на ефекта.

Преди процедурите не е необходимо да правите нещо специално. Но някои условия подобряват ефекта:

Важно е мястото да е чисто и здраво. Ако сте болни от грип, няма проблем, но ако кожата на татуираното място е увредена - има.

След манипулацията третираният участък се маже няколко дни с антибиотичен крем, предписан от дерматолога.

Обработваното място не се излага на слънце.

Сравнително по-лесно се премахват малките татуировки.

По-качествено се чистят професионално направените татуси.

Най-добре се заличават едноцветните татуировки.