Д-р Петьо Брезоев, дерматолог. Той отговаря на въпроса на Лили Кънева.
Бенките са доброкачествени образувания по кожата. Изградени са от групи пигментни клетки на кожата, наречени меланоцити, и представляват малки, окръглени, симетрични, кафяви, плоски или леко надигнати образувания. Някои от тях са центрирани от един или множество косми.
Когато такъв тип бенки са локализирани по лицето, много честа практика е космите да бъдат премахвани чрез отрязване или откъсване, а това представлява вид травма на кожата. Според някои по-стари проучвания травмирането на бенките може да доведе до злокачествени промени и поради това много хора се притесняват от травмирането при бръснене или епилация, но по-нови проучвания отхвърлят възможността хроничната травма да води до увеличен риск от развитие на рак на кожата.
Все пак има описани случаи, при които честата епилация на космите върху бенката да доведе до формиране на киста в дълбочина (кухина, изпълнена с вискозна течност). Този процес прави бенката да изглежда по-надигната, а понякога може да се получи възпаление и да стане болезнена, което да наложи хирургичното й отстраняване.
Това, което трябва да знаете за бенките, е, че те постепенно увеличават своя брой с възрастта, достигайки максимум към 30-те, 40-те години от живота, след което броят им постепенно намалява. Този процес е пряко свързан с интензивността на излагане на ултравиолетови лъчи в детска и зряла възраст. Ограничаването на излагане на ултравиолетови лъчи (естествени и изкуствени) може да намали склонността към поява на нови бенки.
Предпазването трябва да става чрез намален престой на пряка слънчева светлина, да се ползват дрехи, шапки, очила и слънцезащитни кремове, които да се нанасят през 2-3 часа, ако сте на открито по-дълго, да се ограничи получаването на тен от изкуствени източници. Не бива да се забравя предпазването от слънцето и през зимния ски сезон, тъй като в планината интензивността на ултравиолетовите лъчи е по-голяма поради надморската височина и отразяването им от повърхността на снега.
Кога трябва да се притесним за евентуален проблем с бенките по кожата си? При всяка наблюдавана промяна в бенките - поява на сърбеж, болка, незарастваща рана и кървене, възпаление, бързо нарастване в диаметър, поява на асиметрия, неравномерни граници, неравномерен цвят, надигане над околната кожа, коренна промяна във вида на една бенка спрямо околните. Тези промени трябва да виподтикнат към търсене на консултация със специалист дерматолог, тъй като те могат да бъдат начален етап в развитието на рак на кожата (меланом). Колкото по-рано се диагностицира и лекува, толкова шансът за пълно оздравяване се увеличава, и обратно, късно консултираните и напреднали форми често са фатални.
Ако ваша бенка е изложена на честа травма при механична епилация, порязване при бръснене или травми от бельо, колани и т.н. и това ви създава безпокойство, може да я отстраните естетично и с това да решите проблема окончателно.
Не бива да се забравя, че най-важното при бенките и рака на кожата е навременната консултация! По-добре вашият дерматолог да ви каже, че притесненията ви са безпочвени, вместо да оставите здравето си на случайността.
Отговорът е принципен, той не може да замени връзката между лекар и пациент.
Коментари