Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София.

Той отговаря на въпроса на Иван Иванов от Червен бряг

Едно от най-новите постижения в кардиологията и кардиохирургията е смяната на сърдечни клапи без оперативно отваряне на гръдния кош. Те се поставят чрез малък разрез на бедрената артерия или през върха на сърцето чрез малък разрез на гърдите. Процедурата е известна като минимално инвазивна операция - т.нар. безкръвна операция.

Този метод е съвсем нов и започва със смяната на белодробна клапа през 2000 г. и аортна клапа през 2002 г. Все още броят на лекуваните пациенти в света е сравнително малък. Методът продължава да се развива активно с реконструкцията и смяната на митралната клапа. За различните клапи се използват различни видове животински материал и метална основа.

Поради недостатъчния опит и специални изисквания към размерите на клапите и кръвоносните съдове на пациента на сегашния етап безкръвната смяна на клапи се прилага при определена група болни, които нямат друга алтернатива за лечение. Това са преди всичко болни в напреднала възраст (над 75 г.), с хронични и тежки придружаващи заболявания, с изразена сърдечна слабост, при които рискът от традиционна операция на открито сърце е извъредно голям.

Най-голям е световният опит в поставянето на аортни клапи при аортна стеноза (стеснение на клапата). Процедурата се извършва бързо, за около един час и след 2-3 дни болният може да бъде изписан. Успешни са около 80-85% от процедурите и с практически нулев риск от смърт по време на операцията. На този етап извършването на смяна на клапата по безкръвен начин се разрешава само в специално сертифицирани центрове от специалисти. Те определят дали даден болен е подходящ за процедурата, или не е след извършване на инвазивно изследване и допълнителни функционални и лабораторни изследвания. Болница "Света Екатерина" е първата в Източна Европа и единствена в България лицензирана за тази дейност наред с водещи центрове в Европа и САЩ. Големият проблем е високата цена на клапите и материалите за процедурата, която не се покрива все още от здравната каса.