Доц. Андрей Йотов, началник на катедра по ортопедия, травматология и реконструктивна хирургия във ВМА
Той отговаря на въпроса на Кристина Минчева (42 г.)
Периодичният оток на коляното, появяващ се при преумора без друга отчетлива причина, обикновено се дължи на набиране на повишено количество ставна течност в ставната кухина.
Ставната течност нормално се произвежда от вътрешния слой на ставната капсула (т.нар. синовия) и цели да смазва артикулиращите повърхности. Различни патологични процеси в ставата могат да доведат до разрастване на синовиалния слой и свръхпродукция на ставна течност. Най-безобидната причина е преходно възпаление на синовията (синовиит), дължащо се на претоварване. Синовиитът обаче може да има и по-сериозен произход: износване на покривния ставен хрущял, дискретна увреда на мениск, специфични и неспецифични инфекции, ревматологични заболявания и др.
От голямо значение е дали отокът е единственото оплакване, или е съпроводен с други признаци: болка, зачервяване, температура, блокажи.
В зависимост от ситуацията точна диагноза се поставя с помощта на редица изследвания: клинични, образни (рентген, скенер, магнитен резонанс), лабораторни (кръвна картина, ревматологични проби), микробиологични тестове и др. Според находката в лечението участват ортопеди, ревматолози, инфекционисти и др.
В конкретния случай - непостоянен оток при натоварване без друга симптоматика - вероятно става дума за ортопедичен проблем и е уместна консултация със специалист ортопед, който ще назначи съответните изследвания. Ако става въпрос за преходен синовиит или начална гонартроза, лечението е консервативно: противовъзпалителни и хрущялоподдържащи медикаменти, физиотерапия. При механичен проблем - увреда на мениск и др., може да се обсъди и артроскопска или друга оперативна интервенция.
Коментари