Грипната епидемия не подминава и най-големите здравеняци. Хора, които години наред не са пили и аспирин, се сриват от новата атака на свинския грип.
Боледуването е неприятно за всеки, но за живеещите активно си е направо ужас. Настинките и гриповете се хващат по едни и същи начини, но има десетки методи за лечение и превенцията. Ще ви предложим пет стратегии за справяне с грипа, препоръчани от американски специалисти по физическа подготовка.
Всеобщото мнение е, че състезателите и дори хората, които спортуват активно, боледуват по-рядко, защото са с по-силна имунна система. В общия случай това е така, защото тренировките помагат на тялото за изграждането на повече бели кръвни клетки.
Според едногодишно изследване на университета в Масачузец с 542-ма души тези, които са спортували през целия период, са имали с над 25% по-малко възпаления на дихателните пътища. Ако тренирате нещо, ще откриете още две реални и много важни ползи. Първо, намалява рискът да настинете и второ, дори и да се случи, срокът за възстановяване ще бъде по-кратък. Така поне твърди един от авторите на изследването Чарлз Матюз.
Достатъчно е да погледнем футболистите, които тренират двуразово на открито и през зимата. Да не говорим как издържат в 90-минутен мач на минус 5 градуса.
При такива температури е изключително важно да се поддържа постоянна активност на тялото. Дори и малките прекъсвания са предразполагащи към настинки. Ако ритате футбол с приятели или пък играете тенис на балон без отопление, е препоръчително да използвате фланелки от материя, която извежда потта на повърхността. След края на заниманието трябва веднага да вземете топъл душ или поне да сложите сухи дрехи..
Според друго американско изследване състезателите по маратон са в най-рисковата група за настинки и грип. При продължително натоварване и изтощаване на организма закономерно намаляват и имунните защити. Затова заниманията ви трябва да бъдат обмислени и съобразени с моментното ви състояние.
Всяка година настинките и грипът търпят модификации. Според американците най-сигурният начин за преодоляването им е в предварителната подготовка. Просто създайтепредпоставки на организма си да отблъсне още първите удари през следващия сезон, съветва Матюз.
- Консумирайте антивирусна закуска
Събуждате се болни и уморени? Подходящата закуска може да помогне в борбата с вируса. Холандци изследваха ефекта от приемането на 1200 калории сутрин. Резултатът е, че ранната закуска намалява с цели 450% риска от настинки. Ако не консумирате нищо преди излизане, шансът да се разболеете е 17%. Богатата на протеини храна помага за изграждането на антитела и подсилване на имунната система.
- Стресирайте симптомите
Ако, докато сте на работа, усетите първите сипмтоми на разболяването, атакувайте обратно. Така наречената стресова медицина има ефекти и в борбата с грипа, установило изследване на университета в Охайо. На 34 мъже бил пуснат 12-минутен видеозапис на хирургически операци и при всички се повишил драстично ключовият имунопротеин. “Тялото се подготвя за потенциална опасност и активира имунните източници”, казва д-р Джос Бош. Според него положително може да се окаже, ако поработите допълнително или поиграете на компютърна екшън игра.
- Изберете “убиец” на вирусите
Пропуснете следобедното си кафе за сметка на зеления чай. Канадски учени са открили, че тази напитка пречи на вируса да се размножава. С уговорката, че става дума за истински зелен чай, не някаква имитация. В изследване на Йозеф Уебър от Квебек най-високи резултати дали пакетчетата на “Тетли” след 10-минутно престояване в гореща вода. Започнете със зеления чай още при първите симптоми.
- Увеличете времето за сън
Повечето хора имат проблем с ранното лягане и съответно ставане. Но, повярвайте, в грипния сезон е силно препоръчително да пропускате късните тв програми или филми. Ефективността на имунната ви система намалява приблизително правопропорционално на ограниченото време за сън. По-точно, ако вместо 7 спите 4 часа, имунитетът ви ще спадне с цели 50%.
- Спортувайте повече
Споменахме, че спортуването помага на организма да изгражда повече бели кръвни клетки. Основната функция на левкоцитите е поглъщането на чужди частици или микроорганизми и унищожаването им. Така те осигуряват защита на организма от вируси и помагат за по-бързото възстановяване.
Коментари