Жена пие кафе на масата, а в скута й е бебето. Внезапно то дръпва покривката и се залива с врялата течност.

Баба приготвя коритото за къпане на 8-месечно дете. Преди да успее да охлади водата, то цамбурва вътре.

И в двата случая палавниците стават пациенти на проф. Огнян Хаджийски в “Пирогов”. В момента клиниката по изгаряния е пълна с деца. Случаите не се дължат на зимата, а по-скоро на невниманието на близките, пояснява проф. Хаджийски.

70% от изгарянията при малките са от горещи течности - вода, чай, супа, кафе. Обикновено се случват при деца до 3 г., най-палавата възраст. Инцидентите се случват по-често в почивните дни, когато родителите са заети с шетане.

Горещата вода може да причини дълбоки изгаряния. Не е толкова агресивна като пламъка, но пък детската кожа е изключително тънка и нежна. Когато стане белята, родителите са объркани, започват да прегръщат и милват детето. Това, което всъщност трябва да направят, е да свалят парещите дрехи и веднага да го полеят със студена вода.

Така се намалява действието на температурата. До 46-48° е границата на поносимостта, по-високата прави рани.

Акушерка от софийско село в паниката си пъхнала изгореното си дете в гюм с издоено мляко и го подържала там повечко за по-сигурно. “Когато дойдоха, малкото беше посиняло. Лекувахме и изгаряне, и преохлаждане”, разказва необичайни случки от практиката си проф. Хаджийски.

Имали и пациент, пострадал при опит за застрахователна измама. Човекът решил да подпали колата си на жп прелез, за да е уж инцидент. Когато колата пламнала обаче, той не успял да изскочи бързо и получил тежко изгаряне. Само дето пострадал обаче, пари не видял.

Дали болният ще се оправи бързо и без трайни увреждания, зависи от няколко неща. Важно е какъв участък кожа е засегнат, каква е дълбочината. Значение има и възрастта. Най-уязвими са бебетата и старците. Във всички случаи околните трябва незабавно да откарат пострадалия в специализирана клиника - лечението при изгаряне има тънкости. Преди това могат да окажат първа помощ. Тя зависи от вида на изгарянето. При гореща течност голото дете се облива 10-ина минути със студена вода. Ако изгарянето е от пламък, най-важното е да се угаси огънят, особено ако е обхванал тялото.

Правилото е: спри, падни и се търкаляй, като пазиш лицето. Помага, ако човекът се покрие с нещо плътно - одеяло например. Важно е да се отведе по-далече от пушека.

Малките често са жертви на изгаряне с електричество. Обичат да бъркат с пръст в контакта. В клиниката по изгаряния са лекували и "певици" - момиченца, които вземат включено бързоварче и го слагат като микрофон пред устата си. Изгореното е около устата. В такива случаи първо трябва да се прекъсне източникът на ток.

При химическите изгаряния се стремим към неутрализиране на реагента - при киселината слагаме основа и обратно. Най-трудно е, когато не се знае какъв точно е химикалът. Понякога децата изравят някое забравено в килера шише. Попаднала ли е течността в очите, те трябва обилно да се измият с течаща вода.

По-добре е дрехите да се разрежат, иначе има опасност при събличането през главата химикалът да засегне лицето.

“Често хората ме питат с какво могат да намажат изгореното място в първия момент. Всеки има в дома си нещо подходящо - масло, олио, прясно или кисело мляко, дори краставица. Не е необходимо да се прави превръзка у дома. За първа помощ е достатъчно мястото да бъде завито с чиста и суха кърпа. Когато пациентът дойде при нас, така или иначе сваляме всичко от раната и я почистваме, за да установим колко е дълбока”, съветва професорът. Ако състоянието му е достатъчно стабилно, се прави операция за отстраняване на увредените тъкани. След това се пристъпва към медикаментозно лечение.

Детската фина кожа страда много повече от тази на един здрав мъж на 25-30 г., разказва проф. Хаджийски. 90% изгаряне звучи много тежко, но може и да не е, ако е получено на плажа.

Понякога дори 10% изгаряния може да са критични, особено ако са по главата и лицето, които са шокогенни зони - там нервните рецептори са много.

2-годишно момче от Враца пострадало при пожар във фургона, където живеело с майка си. Засегнати са само 10% от кожата, но по лицето, и то дълбоко. Уж раната не е голяма, но последиците са тежки.

След изгарянето кожата е открита рана, от която организмът губи много течности, белтък, електролити и плазма. Това прави възстановяването по-трудно. Ако дефицитът на течности и ценни вещества е малък, те може да се приемат допълнително през устата. Иначе се включва система. Голям е рискът от инфекция, защото кожата е естествена бариера срещу микроорганизмите.

При момченцето от социалния дом "Св. Иван Рилски" на 1 г. и 6 месеца, което бе изгорено по крачетата и седалището с вряла вода, се получил спазъм на кръвоносните съдове в коремната област. Повръщало, затова се наложило да му вливат жизненоважните течности и лекарства венозно. Забавянето с 4 дни утежнява лечението, каза проф. Хаджийски.

Постъпи ли пациент с тежко изгаряне в “Пирогов”, лекарите знаят, че трябва да се бърза. Най-добре е, ако помощта започне, преди да изтече “златният” първи час след инцидента. При постъпването на пациента първо се минава през хидропроцедура - изкъпване. Махат се мехурите и свлечената кожа, а участъците се обработват по стерилен начин. Прави се превръзка. Съвременните продукти, които лекуват раните, съдържат сребро, пояснява ръководителят на клиниката по изгаряния.