Проф. Иван Ценев, началник на УНГ клиника при болница “Царица Иоанна” - София.
Той отговаря на въпроса на Костадинка Райнова.
Стрептококите са широко разпространени в природата и специално в човешкото тяло. Голяма част от тях са т.нар. сапрофити и се намират в устната кухина, носа и останалите части на гастроинтестиналния тракт, без да предизвикват патологични промени. Но има и една голяма група от тях, които индуцират различни възпалителни изменения. Те протичат с разнообразни по тежест клинични възпалителни изяви особено при ангини, остри фарингити, ринити, синузити, възпаления на венците или езика. Възможни са и стрептококови възпаления на средното ухо, а също и възпаления на мозъчните обвивки (менингити).
Поради голямата адаптивност (приспособимост) към средата в органа (нос, гърло, сливица и др.), в която се намират, се наблюдава нерядко и съществуването на безсимптомно носителство например в носа и гърлото, периденталното пространство, сливиците и др.
При понижаване на защитните сили на организма стрептококите особено от патогенните щамове могат да се активират и да предизвикват различни възпалителни заболявания.
По тази причина поддържането на добра устна хигиена е изключително важно, като освен всекидневния двукратен основен тоалет на устната кухина е уместно използването на различни слаби дезинфектанти, дъвки или дъвчещи бонбони през останалата част на деня. Също е задължително и трябва да се подмени и четката за зъби, което е препоръчително да се провежда на всеки три месеца независимо от евентуалната патология на устната кухина.
Коментари