Акад. Петя Василева, ръководител на Специализирана очна болница за активно лечение “Акад. Пашев” отговаря на въпроса на Костадина Попова

Двойно виждане - диплопия, е честа проява на невро-офталмологично заболяване.

Когато очните оси са успоредни, образите на двете очи се сливат и се вижда само един образ.

Диплопията се дължи на промяна в положението на едното око (нарушение в успоредността на очите поради увреждане на инервацията вследствие на различни системни увреждания на организма и централната нервна система). В зависимост от степента на увреждането (пареза или парализа) пациентът с диплопия може да вижда отчетлив втори образ или само сянка до образа.

Поради появата на тази сянка болните се оплакват от замъглено зрение, когато гледат в определена посока.

Когато разстоянието на образите е много голямо, болните затварят едното си око, за да могат да се движат, тъй като понякога не различават кой е реалният образ.

Има положение на погледа, при което двойният образ изчезва и често болните извъртат главата си, за да избегнат двоенето. Това е- компенсаторно положение.

Очедвигателните нерви имат дълъг ход през мозъчните структури и може да бъдат засегнати при увреждане на мозъка вследствие на възпалителни съдови или туморни заболявания.

Най-често диплопия се появява при болни от диабет и се дължи на уврежадане на микроциркулацията в мозъка.

Тези смущения са преходни и понякога стават повод за откриване на повишена кръвна захар. Чести са уврежданията с двойно виждане при хипертонична болест - исхемични процеси или мозъчни кръвоизливи.

С двойно виждане се проявява и миастенията - системна болест на нервномускулното свързване.

Двойно виждане се появява и при базедовата болест. То се дължи на засягането на самите очни мускули, разположени в орбитата, и най-често се наблюдава едновременно с изпъкване и зачервяване на очите.

Двойното виждане може да бъде причинено и от травма в областта на очите и главата.

Лечението на диплопията е трудно и се провежда в зависимост от причината на увреждането: повлияване на основното заболяване, хирургически интервенции и др.