Напоследък оперирам все повече пациенти, загубили напълно зрение в еднот око, разказа офталмологът д-р Пламен Хубанов, един от номинираните в инициативата на в. “24 часа” за лекарите, на които вярваме. Той отдава това на икономическата криза, тъй като при офталмологическите операции касата не поема цената на консумативите. Така хората отлагали до последно ходенето на лекар. На седмица такива пациенти с едно око били около десетина. Работата му е причина да пътува често до Бургас, Сливен и Горна Оряховица, където консултира пациенти, а и до София за обмяна на опит с колеги.
Причина за слепотата у нас са 4-5 основни заболявания. Най-често срещаното е катаракта, или както хората го знаят повече - перде. Годишно у нас оперират до около 30 хил. пациенти с тази диагноза.
Над 3500 минават през клиниката във Варна, където работя, поясни д-р Хубанов. Втората причина за загуба на зрението е глаукомата. Хората не усещали заболяването в началния стадий и идват вече с увредени зрителни нерви. Макулната дегенерация също постепенно води до ослепяване. Диабетната ретинопатия е четвъртото очно заболяване, което води до слепота. Пациентите със захарна болест също търсели късно помощ. При по-ранни стадии можело да се използват лазери, където технологиите през последните години бурно се развили и при диагностиката, и при лечението.
На пето място са рефракционните аномалии - късогледство, далекогледство и астигматизъм. Никак не са малко хората с мързеливо око, които биха могли да се лекуват отрано, за да не се стигне до астигматизъм.
Д-р Хубанов е вече 20 г. в професията. За една седмица съм направил 88 операции. Почти всички пациенти, които идват, са с най-много 5% зрение в засегнатото око.
При пердето лечението е най-благоприятно, защото процесът е обратим. Слагаме импланти и след операцията пациентите казват, че са прогледнали и са много щастливи.
За глаукомата също има голям избор на изкуствени заместители. Те напълно решават проблема, защото се включват, когато се повиши налягането.
Момиче на 22 г. лекувало 5-6 г. херпес на окото с ваксини и имуностимулатори. Стигнало се обаче до усложнение при ириса. Появила се комплицирана катаракта поради херпеса и момичето не виждало. Навсякъде отказвали лечение. Сложил й т. нар. “умна” (мултифокална) леща, с която се вижда еднакво добре надалеч и наблизо. Операцията е безплатна, а цената на лещите е от 400 до 2000 лв. Рискът при такива пациенти от рецидив е много голям, редовните прегледи са задължителни.
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА
И без разсейки са възможни едновременно различни тумори
“Винаги съм искала да стана лекар. Вероятно защото и двамата ми родители са медици, майка ми е терапевт, а баща ми - хирург.” С това започва разговора с д-р Марияна Вълчева от клиниката по онкология и хематология в университетската болница “Св. Георги” в Пловдив. Предложена е на в. “24 часа” за номинация сред лекарите, на които вярваме, от 36 г. жена от Пазарджик. С помощта на лекарката през 2005 г. тя се преборила с рака на гърдата. При тежки диагнози лекарите често умуват дали е добре да се каже цялата истина.
“Д-р Вълчева винаги ще намери време да те изслуша и да назове проблемите с истинските им имена, без да те заблуждава, - пише до редакцията излекуваната пациентка. - Преди да се случи това с мен, смятах, че не трябва да се казва истината на болния от рак. Сега вече мисля по друг начин- трябва да се казва, за да е наясно какво му предстои, как ще протече лечението и какви са ползите и вредите.
Не всички пациенти на д-р Вълчева успяват да се преборят с болестта.
“Не можеш да свикнеш със смъртта, умираш по малко с всеки пациент, защото се привързваш към него”, казва тя.
Знае, че е избрала много тежка специалност и затова, че повечето пациенти завършват фатално.
Но си струвало, защото знае, че на други може да удължи живота. С пациенти в начален стадий често се стигало и до пълно излекуване.
За да се открият навреме онкологичните диагнози, личните лекари трябва активно да разпитват пациентите си и за дискретни оплаквания. Българинът бил свикнал, че щом не го боли, лекар не му е нужен. А и не бил добре настроен към традиционната медицина.
Интелектуалците рухвали първи, когато разбирали какво се случва с тях. Лекарите си отивали още по-бързо. Мой колега отказа да се подложи на терапия с думите: “Каквото е рекъл Господ!”
Преди време д-р Вълчева се грижила за семейна двойка, в която и двамата партньори имали тумори. Лежаха в една стая и се крепяха морално, спомня си докторката. Съпругът бил с рак на белия дроб, а жената - на дебелото черво. И двамата имали метастази. Жената си отишла първа, макар че пациентите с белодробен рак живеят по-кратко.
Д-р Вълчева е против болните да бъдат залъгвани за диагнозата. Обидно е да се говори на човека, че има хрема или пневмония, когато е рак. В началото пациентите са в шок, но след 4-5 месеца лечение ставаме почти като роднини и има време да им се каже всичко, допълва тя. Най-трудно било с пациенти, чиито близки молят лекаря да скрие заболяването, защото звучи зловещо. Тя все пак го правела.
След като се пенсионира, д-р Вълчева иска да разкаже най-интересните си случаи в книга. В нея ще опише и 60-годишен ром. Пловдивчанинът бил докаран от затвора заради онкологично заболяване. Бил осъден за кражба, но през цялото време не спирал да твърди, че е изпратен зад решетките абсолютно несправедливо. Всички знаели, че отстъпил колата си на близки, които извършили кражба, а след това пипнали него. “Толкова беше отчаян от последиците, че не искаше да се лекува, плачеше и се кълнеше, че е невинен”, спомня си д-р Вълчева. Когато дошла на работа на Спасовден, го намерила починал в съня си.
Стресът, който ни тормози всеки ден, потиска имунитета и може да усложни онкологичното заболяване и дори да го предизвика, смята лекарката.
Има и хора, предразположени към болестта. В момента докторката лекува 68-годишна пловдивчанка с 4 синхронно протичащи карцинома. Първият е на дясната гърда и е открит през 1992 г., след 6 г. се появява на лявата. Година по-късно тумор обхваща кожата, а сега отново е в клиниката заради онкологично заболяване на дебелото черво. Всички са от различен тип, което означава, че не са метастази. В болницата я смятат за абсолютен рекордьор. Досега не са лекували пациент с толкова голям брой самостоятелни туморни образувания.
ИРЕНА ЧЕРНИШЕВА
Коментари