Д-р Петър Петров, от 7 години работи в областта на медицината на съня, специализира кардиология във ВМА, отговаря на въпроса на на Светлана Христова
Мелатонинът е хормон, произвеждан от епифизата - жлеза с големината на оризово зърно, разположена между двете мозъчни полукълба. Неговата основна роля е в регулацията на биологичния ни часовник и денонощния ритъм на сън и бодърстване.
В светлата част от денонощието секрецията му е силно потисната. С настъпването на вечерта количеството на мелатонин започва да се увеличава и достига максимум между 2 и 4 часа през нощта. При хората повишеното ниво на мелатонин е сигнал за тялото ни, че е настъпила нощта и е време за сън.
На тези свойства на мелатонина се дължи използването му при безсъние. Трябва да се знае обаче, че мелатонинът не е сънотворно, а регулатор на денонощния ни ритъм. Еднократната доза няма да доведе до по-бързо заспиване и подобряване качеството на съня. За да постигнете ефект, трябва да го приемате всяка вечер по едно и също време, около 30-90 минути преди лягане. Мелатонинът е с доста кратък полуживот (около 20 минути), поради което таблетките с удължено освобождаване са за предпочитане.
Мелатонинът има и някои допълнителни положителни ефекти. Той е мощен антиоксидант и вероятно на понижената му секреция се дължи наблюдението, че хора, изложени на светлина през нощта развиват по-често онкологични заболявания.
За момента няма данни за дългосрочните странични ефекти на мелатонина. Има наблюдения, че при неправилен (по време на светлата част от денонощието) или твърде продължителен прием мелатонинът води до депресия, нарушения в половата функция или неблагоприятно въздействие върху автоимунните заболявания. За напълно безвредно се смята приложението на мелатонин за период до 3 месеца. Все пак съветите са да не използвате мелатонин повече от две седмици без прекъсване. Ако безсънието ви не се повлияе за този период, консултирайте се със специалист по съня.
Коментари