Доц. д-р Виолета Димитрова, Клиника по фетална медицина - Университетска АГ болница "Майчин дом", София, отговаря на въпроса на Т. М.

Амниоцентезата е манипулация, при която с помощта на тънка дълга игла се прониква в матката и се взема малко количество от течността около плода със спринцовка. Течността се прехвърля в епруветка и се отнася в лабораторията, където се изследва за определено заболяване в зависимост от конкретния случай.

Непосредствено преди амниоцентезата се извършва ултразвуков преглед, при който се определя най-подходящото място за проникване на иглата в матката. Мястото се избира така, че да има достатъчно околоплодна течност, без да има части на плода. Самото въвеждане на иглата в матката става под постоянен ултразвуков контрол, което практически изключва възможността за нараняване на бебето.

Процедурата не е болезнена или е съвсем слабо болезнена - пациентките, които са я изпитали, я сравняват с мускулна инжекция с тънка игла. Именно поради това не се налага да се поставя местна упойка.

За пациентите, които желаят да направят амниоцентеза в “Майчин дом”, планирането е предварително в Националната генетична лаборатория. Показанията за това изследване са разнообразни и следва да се прецизират от генетичен консултант, какъвто в лабораторията има постоянно в рамките на работния ден. Амниоцентезата се извършва в болнични условия, като се изисква минимум от лабораторни изследвания. Те се подготвят предварително амбулаторно и включват пълна кръвна картина, хемостаза, кръвна група и Rh-фактор (при отрицателен такъв - и антитела), урина, Васерман.