Отговор на въпроса на Дарина Григорова

Магнезият е минерал, от който се нуждае всяка клетка на човешкото тяло. Той не се произвежда в човешкия организъм, а се внася с храната. Благодарение на него мускулите са силни, а нервите жизнени. Магнезият се разпределя около 60-65% в костите и около 25% в мускулите и се усвоява в тънките черва.

Стотици биохимични реакции в човешкото тяло зависят от този минерал. Синтезът на белтъци, ядрен материал, нуклеотиди, липиди и карбонхидрати изисква йонизиран магнезий.

Изследванията показват, че ролята на магнезия за нормалната сърдечна функция е огромна. Магнезиевите добавки могат да помогнат при болно сърце. Магнезият позволява на пациенти със сърдечни проблеми да упражняват продължително физическа дейност. Той способства за разширяване на някои от кръвоносните съдове, когато тялото има нужда от повече кръв.

Според последни проучвания дневните дози от 2000 mg са със значим ефект за подсилването на слабото сърце. Зелените зеленчуци и пълнозърнестите храни съдържат голямо количество магнезий. Шарен боб, бадеми и особено смокини са изключителни хранителни източници на магнезий. При нужда може да се взема и като добавка.

Понякога при тежка сърдечна недостатъчност (слабост) е необходимо да се използва инжекционното вливане на магнезий. Това се прави от опитни лекари и в болнични условия.

Използването на лабораторни тестове за нивото на магнезия в кръвта помага за диагностичното уточняване и правилното дозиране на магнезиевите препарати. Магнезият в организма намалява при повръщане, диарии, алкохолизъм, хронични бъбречни заболявания, лечение с диуретици, костни заболявания и тумори, хипертиреоидизъм и др. В някои ситуации той може да се повиши и това е важно за определяне на хранителния режим. Така например антиацидни и разхлабителни лекарства с магнезий трябва да се употребяват в препоръчителни дози и да не се прекалява с тях.

За използването на магнезия при сърдечноболни във всекидневието и като лекарство е необходима консултация със специалист кардиолог.