Ракът е една от водещите причини за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. През 2012 г. е имало около 14 милиона нови случая и около 8,2 милиона души са си отишли заради злокачествени тумори.
У нас пациентите, на които се поставя такава диагноза, са се удвоили. Всеки ден средно 25 души влизат в регистрите. За 2 години болните се станали почти 2 пъти повече и вече са 42 000 по данни на здравната каса.
На този фон тревожно звучат изводите от ново проучване на британски учени, което установява, че повечето хора пренебрегват предупредителни знаци за рак, отдавайки ги на безобидни заболявания или дори на умора.
Хора във възрастта над 50 г., когато започва по-рисковият за злокачествени болести етап от живота, трябвало да отговарят на въпросник дали са имали някои от най-характерните "алармени" симптоми. Като необяснима кашлица, промени в цвета на лицето, необяснимо кървене, нетипично редуване на запек и разстройство, немотивирана от нищо загуба на тегло, затруднено преглъщане, поява на бучки.
Кръгло 53 на сто имали някое от описаните състояния, но само 2% ги свързвали с вероятността това да са предупредителни знаци за рак.
Според онколозите две трети от случаите на карциноми може да бъдат избегнати с промяна на начина на живот. Те смятат, че приблизително толкова от диагнозите се дължат на нездравословно хранене и затлъстяване, обездвижване, пушене, алкохол, вируси, за които има ваксини.
През следващите 20 г. се очаква броят на новите случаи на рак да се увеличат с около 70% в световен мащаб. Най-честата причина за смърт по онкологични причини сега е рак на белия дроб.
Коментари