С много голяма сигурност мозъчният пейсмейкър помага при паркинсон. Досега в клиниката ни са направени 17 операции, но 30 пациенти с влошено качество на живот чакат. Това обясни неврохирургът д-р Красимир Минкин от университетската болница “Св. Иван Рилски” в София.
"Очакваше се здравната каса да поеме цената на електродите, имаше обещание всяка година да се предвиждат пари средно за 20 пациенти, но към момента няма оптимизъм, че това ще се случи от догодина. Комисията, която дава мнение за финансирането, е излязла с отрицателно мнение. Аргументът е ограничен бюджет на Националната здравноосигурителна каса. До края на декември ще има и официална позиция от институцията - обясни д-р Минкин. При отказ вероятно ще се стигне до съд - няма разумен довод да лишиш от лечение хората, за които тази терапия е спасителна и доказано дава резултат при почти всички, които се нуждаят от операцията."
За първи път у нас дълбока мозъчна стимулация ще бъде направена на млада жена с рядък вид епилепсия, който не ес повлиява от обичайните терапии. Интервенциите са редки и за света. Заболяването на Десислава Пенина започва след катастрофа - тя е 13-годишна, когато при инцидента с глава разбива предното стъкло и излита от колата. При първия преглед скенерът отхвърля сериозни травми, по-късно ще се окаже, че не е така и радостта от липса на последици от удара е била временна.
Година по-късно припада и става ясно, че е развила епилепсия.
Заболяването е от рядък вид, труден за лечение. Последна надежда е й бъде поставен т.нар. мозъчен пейсмейкър, но електродите струват 40 000 лв. и здравнат акаса не ги поема. Семейството с големи усилия събира 8000 лв. от близки и дарители, но сумата отдавна не нараства. Фирмата производител прави благороден жест да поеме за свояа сметка разликати и операцията все пак ще се състои. Не може да се каже какъв ще е изходът - той зависи от индивидуалнит еособености на пациента, като успешни са около 50% от интервенциите. Д-р Минкин ще оперира Десислава в началото на януари.
Коментари