Д-р Тимева, Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) организира през март своя традиционен конгрес. Разкажете ни малко повече за това научно събитие

Традиционен е много точна дума. Тазгодишното научно събитие на БАСРЗ е шестнадесетия подред конгрес на организацията на специалистите по репродуктивна медицина в България. Шестнадесет години са достатъчен период, за да твърдим, че това е научен форум с традиции. Традиции на ползотворен обмен на научни идеи и практически опит, на задълбочено представяне на клинични достижения и резултати от изследвания, на дискусия по медицински, обществени и чисто човешки аспекти по приложението на модерните асистирани репродуктивни технологии и на представяне на последните тенденции в сферата на акушерството, гинекологията и феталната медицина.

Кога ще се проведе конгреса и какви са основните теми, които ще бъдат застъпени в неговата програма?

XVI-тия Конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве ще се проведе от 12 до 15 март, в хотел Самоков, курортен комплекс „Боровец.” В научната програма са включени теми от няколко области, сред които репродуктивната медицина, ембриологията и приложението на асистирани репродуктивни технологии, ендоскопската гинекологична хирургия, образната диагностика, феталната медицина, неонатологията и др.

Кръгът от теми на конгреса изглежда надхвърля обхвата на чисто репродуктивните теми.

Така е, нашата цел е да организираме един интересен и полезен от практическа и научна гледна точки форум за всички специалисти, които работят по линията на гинекологичното здраве-репродуктивното здраве-планирането на зачеване-лечението на инфертилитет-асистираната репродукция-проследяването на бременност-феталната медицина-неонатологичните грижи и т.н. Практически конгресът ни е интердисциплинарен и всяка година събира за задълбочени дискусии акушер-гинеколози, репродуктивни специалисти, биолози, ембриолози, андролози, специалисти в областта на гинекологичната ендоскопия, образната диагностика, феталната медицина и неонатология, онкология и ендокринология. Тази година отправихме покани към изключително широк кръг наши колеги от цялата страна и амбицията ни е да организираме форум с участието на повече от 300 души делегати. Освен чисто научните цели, които преследва конгреса, това е и събитие, което дава възможност на специалисти от различни области да установят контакт, да обменят опит и да планират колаборация за по-добро лечение на доверилите им се пациенти.

Разкрийте ни малко детайли от самата научна програма и лекторите, които ще вземат участие в нея. Кои са темите, които според Вас ще предизвикат интерес?

В тазгодишната програма ще вземат участие водещи български специалисти по теми като особеностите при новородени след процедура по асистирана репродукция, вътреутробна фетална операция с поставяне на балон-катетър при диафрагмална херния, особеностите на анестезията при лапароскопска операция, поведение при повтарящи се имплантационни неуспехи, имплантационен прозорец при процедура по асистирана репродукция и др. Това, с което се гордеем е големият брой чуждестранни лектори от утвърдени медицински екипи от САЩ, Великобритания, Белгия, Португалия, Швеция Израел, Швейцария и др. Очакваме с интерес дискусиите около представянето на темата за маточна трансплантация и живораждане след нея от д-р М. Миленкович от водещия екип в Швеция, извършил най-голям брой такива трансплантации. Това обаче е само една от интересните теми. Ще имаме възможността да обсъдим последните достижения в лечението на мъжкия стерилитет, като своя опит ще ни представят проф. Кристиян Де Гейтър (Швейцария. Ще бъде дискутирана темата за лечение на ендометриоза, която ще бъде застъпена от проф. Карлос Калхаз-Жорже (Португалия) и проф. Кристиян Бекер (Великобритания). Свързано с тази тема проф. Джон Мисанели (САЩ) ще представи възможностите на роботизирани оперативни процедури при пациенти с ендометриоза. Винаги актуални остават и новостите по въпроси като лутеалната недостатъчност, които ще бъдат представи от проф. Колибианакис (Гърция), както и GnRH-тригериране, които ще бъдат разгледани от проф. Ариел Хоровитц (Израел.) Специалисти от международни екипи ще споделят своите авангардни достижения в практиката и научноизследователското поле на репродуктивната медицина.

Споменахте, че форумът е открит за участие на широк кръг български специалисти. Къде заинтересованите могат да получат повече информация за Конгреса?

Моята покана към колегите е да се включат както като делегати, така и като активни участници в дискусиите. Специалистите и екипите, които имат желание да споделят опита си, са добре дошли да вземат участие в научната програма на Конгреса с пленарни доклади и кратки съобщения. Срокът за ранна регистрация за участие като делегат в конгреса е до 9 февруари, а крайният срок за подаване на научни абстракти е до 10 февруари. Подробна информация и възможност за онлайн регистрация за XVI Конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве може да бъде открита на сайта на БАСРЗ на адрес www.basrh.org