Зелените не са по-малко полезни - включват се в обезвреждането на свободните радикали отложено, но така борят вредите от стреса, УВ лъчите, цигарите. 

Марулите и като цяло зелените салати са неразделна част от менюто за Великден и другите пролетни празници у нас. Изразът “да се хванем за зеленото” включва по подразбиране и марулите. Листните зеленчуци са сравнително евтини и в същото време може да се сравнят с гейзер от антиоксиданти. Крехка на вид, но всъщност силна храна - благодарение на нея до клетките достига повече кислород.

Разнообразието от различните видове на пазара - зелени, червени, къдрави, като дъбово листо, главести, перести и т.н., вече не впечатлява никого. Но учените извадиха неочаквана новина - ефекът на алтернативно обагрените салати се проявява с различна скорост в сравнение с класическото зелено растение. Това е установил екип от университета в Баската област в Испания начело с д-р Усуе Перес-Лопес.

Антиоксидантите осигуряват дълготрайна защита срещу веригите на свободните радикали, или просто казано,

предпазват ни

от молекули,

способни да увредят

клетките и да улеснят

различни заболявания

Свободните радикали нанасят щети в цялото тяло. Най-безобидната е преждевременното стареене, но при системно въздействие може да се стигне и до изключително сериозни здравословни състояния, обясняват учените в специализираното издание “Джърнъл ъв Агрикалчър енд Фууд Кемистри”.

Въпреки крехкия си вид марулите са пълни с полезни съставки като флавоноиди, антоцианини, витамин A и C , желязо и други микроелементи.

Ако изобщо си задаваме въпроси относно цвета, това е дали зелените или червените видове са по-полезни. В сътрудничество с италиански учени от университета в Пиза екипът на д-р Перес-Лопес е изследвал много подробно антиоксидантните свойства на трите възможни варианта на марули по отношение на цвета - зелени, със зелени, но преливащи в (условно казано) червено листа и чисто червени (с различни нюанси според сорта - от винено през кафеникаво до лилаво).

Изследователите използвали електронен парамагнитен резонанс, за да наблюдават поведението на съединенията от всеки от трите типа крехки зеленчуци. Отчели, че антиоксидантите на марулите със зелени листа влизат в действие много по-бавно от тези на червените видове. Оказало се, че салатите с тревен цвят съдържат водноразтворими антиоксиданти, които работят на първа или втора “предавка” в човешкото тяло. Докато червените се задействат по-бързо в обезвреждането на свободните радикали. Логично е да се допусне, че зелено-червените марули развиват средна скорост на антиоксидантната си активност, но резултатите от тестовете показали, че от едно и също листо се освобождават съставки, действащи на 3 скорости - експресна, средна и бавна.

Д-р Перес-Лопес обяснява обаче, че е грешка да се сложи знак за равенство между бързината и полезността. С други думи,

червените марули

не са по-важни за

здравето от зелените

Ако изядем храни, които генерират свободни радикали в организма, червените сортове ще помогнат за по-бързата им елиминация. Но също така е важно тялото ни да получава и антиоксиданти със забавено действие - процесите на образуване на свободни радикали освен с храненето са свързани и с УВ лъчите, цигарения дим, замърсения въздух, стреса, обяснява ученият. Съветът му е да се хапва често, по възможност всеки ден салата от различни на цвят марули, за да се възползваме от техните допълващи се свойства.

Избягвате марулята, защото ви горчи? 

Проверете с тест - да не отделя “мляко”

Повечето сортове маруля отделят малки количества бяла течност, когато счупим листото. На това “мляко” се дължи леко горчивия вкус, който с новите сортове става все по-дискретен, но поне две поколения българи и до днес свързват представата за този зеленчук с бунта на небцето си. Всъщност горчивите съставки имат много здравословен ефект върху организма. По сложен биохимичен механизъм ускоряват обмяната на веществата и улесняват изхвърлянето на токсините от храните. Ако въпреки това човек иска да избегне характерния вкус, е лесно при покупката да направи практически тест - колкото по-малко “мляко” отделя счупено в основата си листо, толкова по-сладка е.

С бялата течност е свързано и научното название на вида - lactuca sativa, което произлиза от латинската дума за мляко.

Марулите съдържат почти ненадминато количество от важния за кръвосъсирването витамин К. С една голяма салата човек набавя цялата доза, от която организмът се нуждае за деня. С порцията се изпълнява и половината от нормата за бета-каротин (провитамин А) и една трета от необходимата му фолиева киселина.

Специалистите по хранене класират марулите като отличен източник на молибден и много добър на фибри, на минералите магнезий, калий, мед и желязо, както и на витамините С, В1 и биотин.

За да се възползваме максимално от полезните съставки, е важно да купуваме съвсем пресни зелени салати. Водещ ориентир са общата свежест и компактност на марулята. Пожълтели краища, загнили петна, спаружен вид говорят недвусмислено за отлежалост на зеленчука. Погледнете и “крачето” - ако е червено или кафяво на цвят, това е знак за продължително съхранение след откъсването. Вкъщи не дръжте “главата” повече от 1-2 дни, изяжте я бързо, за да не се превръщат нитратите в нитрити. Най-ценни са външните листа на марулите - с наситен според вида цвят. Сърцевината е по-крехка, но има по-малко от всеки от изброените елементи.