Доц. д-р Стефан Пеев е ръководител на единствения в България Университетски медико-дентален център към Медицинския университет във Варна и директор ITI Study Club- Sofia. Той е съучредител и председател на Българската асоциация по орална имплантология. Член е на най-голямата организация по орална имплантология в света - ITI (International Team for Implantology). През 2010 г. получава престижния статут "Fellow". Съавтор е на два учебника и една монография, автор на повече от 60 научни труда, лектор в над 100 курса по дентална имплантология и регенеративна терапия на пародонта.

Загубата на един или повече зъби години наред беше проблем, който създаваше неприятности и неудобства както от естетична гледна точка, така и от функционална. Хиляди хора по света мечтаеха за трайно решение, различно от „бабините ченета“. Благодарение на технологичния напредък и съвременната медицина тази мечта днес е реалност за много пациенти. Революционната идея, наречена дентални импланти, решава проблема със загубата на един или повече зъби. Методът на лечение чрез дентални импланти е в състояние да възстанови по най-пълноценен начин функцията и естетиката на увредените или изгубени зъби, така че да са най-близки до естествените.

Доц. Пеев, какво е предимството на денталните импланти пред добре познатите мостове и протези?

Алтернативните класически методи като лечение посредством т.нар.мостове и различни видове снемаеми протези имат редица недостатъци в сравнение с имплантите. Например изработването на мост най-често е свързано с необходимостта да бъдат изпилени и умъртвени съседните на дефекта зъби, което в днешно време се смята за все по-малко допустим от медико-биологична гледна точка компромис. Носенето на снемаеми протези е свързано с голям дискомфорт за пациентите и обикновено води до бавно, но сигурно увреждане на зъбите, които задържат и стабилизират снемаемата протеза. Може би най-важното е, че конвенционалните методи на лечение не спасяват пациентите от загубата на кост в обеззъбения участък - неумолим процес, който напредва с времето след изваждането на зъба. Единствено присъствието на здрав, функциониращ имплант може да го предотврати.

Какво представлява и как протича поставянето на дентални импланти?

Поставянето на денталните импланти става с хирургична интервенция, обикновено под местна анестезия. При опитен специалист поставянето на един имплант става за около 15 минути. При нас в Университетския медико-дентален център има възможност интервенцията да се извърши при обща анестезия, при която да се поставят по-голям брой импланти и пациентът да се събуди с нови зъби.

Какъв е периодът на пълното възстановяване на пациентите?

Обикновено съвременните импланти изискват период от 1,5 до 2,5 месеца преди да поемат функционално натоварване, но в определени случаи (обикновено при поставяне на по-голям брой) имплантите могат да бъдат натоварени веднага и лечението да отнеме не повече от седмица.

Как пациентите да изберат клиника, в която да се подложат на интервенцията?

Най-важните критерии при избор на клиника са опитни специалисти, модерна апаратура и качествени импланти. Изработването на конструкциите, носени от имплантите, става с дигитални технологии. С тяхна помощ имаме възможност да изработим с голяма прецизност и естетика безметални възстановявания от циркониев диоксид или литиеводисиликатна глас-керамика.