Проф. д-р Надка Бояджиева, дм, дмн, е ръководител на Катедрата по
фармакология и токсикология на Медицинския университет - София

- Проф. Бояджиева, НИРДИАБО звучи екзотично и загадъчно, какво означава това?

- НИРДИАБО е научно-изследователски проект, който спечелихме чрез конкурс в научната сесия на Министерството на образованието и науката. Двугодишен е - за тази и следващата година. Чрез него ще покажем възможна ли е профилактика на захарния диабет и затлъстяване без медикаменти. Профилактиката в рамките на проекта се извършва без лекарства - не използваме фармакологични средства.

- Диабетът взима заплашителните размери на епидемия, какви хора ще обхванете?

- Могат да се включат и мъже, и жени на възраст от 25 до 70 г., които са с наднормено тегло и затлъстяване и с данни за повишена сутрин на гладно кръвна захар. Но не трябва да са с вече доказан захарен диабет, а да са все още във фазата на предиабет, който впрочем много зачестява.

- Какво представлява предиабета?

- Това е състояние на нарушена обмяна на въглехидратите, което предшествува проявата на захарен диабет.

- Как човек разбира, че е в рискова тази група?

- Установява се с помощта на т.нар. проба тест за толерантност към глюкоза. Чрез него се определя глюкозата в кръвта сутрин на гладно и се изпива определено количество разтвор на глюкоза. В динамика се определя кръвната захар до втория час - на 120-ата минута.

- Резултатът какво показва?

- Чрез този тест се изследва капацитетът на панкреаса да произвежда и секретира инсулин - хормон, който с помощта на рецепторите улеснява използването на глюкоза от клетките. При хората с предиабет често се откриват промени в показателят за кръвна захар след натоварване с глюкоза. Промени се откриват и при определяне на инсулиня в кръвта при същата проба. Често се срещат

хора, които

дори не знаят, че

са с предиабет,

но имат затлъстяване и високи концентрации на инсулин в кръвта. Наличието му предполага незабавно провеждане на тест с глюкоза и изясняване на точното състояние на въглехидратната обмяна.

- Защо определяте толкова категорично затлъстяването като риск за предиабет?

- При затлъстяване се увеличава мастната тъкан в организма. Доказано е, че мастните клетки продуцират специфични вещества - протеини, които са вредни за панкреаса (ендокринен орган, в клетките на който се образува инсулин). Тези вещества от мастните клетки се наричат адипоцитокини. Те са и една от причините за т.нар. инсулинова резистентност.

- Често се говори и за пациенти, които са резистентни към терапия с антидиабетични лекарства, от какво е хпосиктувано това?

- Инсулинова резистентност е намалена способност на рецепторите за инсулин да осигуряват усвояване на глюкоза от клетките в човешкия организъм. В кръвта има голямо количество инсулин, но механизма, чрез който този хормон осигурява действието си е нарушен.

Тези пациенти имат както повишена кръвна захар, така и повишени концентрации на инсулин в кръвта. Това е проблем в лечението на захарния диабет, особено при тип 2, наричан диабет на зрялата възраст. Причините са много: генетични, вродени аномалии, затлъстяване и др.

- Очаквате ли набелязаната от вас профилактика да обърне тенденцията?

- Да! Нашият проект ще открие тези хора и ще им осигури профилактика на захарния дибает, като едновременно ще намали затлъстяването им.

- Как точно?

- Програмата включва три направления на работа с участниците - чрез препоръчването на хранително-диетични режими, чрез повишена физическа активност индивидуално за всеки според особеностите на случая

и психологическа

работа с

доброволците,

включително чрез

програма антистрес

Трите елемента са свързани, те се прилагат както поетапно, така в дадени периоди и едновременно и са полезни, от една страна, за намаляване на телесното тегло, от друга срещу захарния диабет, а от трета - за цялостното здраве на човека. Прилагането им се осъщестявава чрез помощта на специалисити, обучени и значещи методологията на работата. Нашият екип има опит в това направление, извоювал си е респект пред Европа и това е базата, на която стъпваме, и условието да ни се доверяват желаещите да се включат.

- Участниците заплащат ли нещо?

- О, не! Още при първата среща, когато даваме т.нар информирано съгласие, разясняваме подробно условията на проекта и че нито един от участниците няма да заплаща. Безплатен е цялостния процес за участниците - изследванията, прегледите, изготвянето на диетични режими, консултациите с лекари с различни специалности, спортните и психологическите занимания.

- Кое отличава този “сценарий” за профилактика на диабета от други подобни програми?

- Всичко в този проект е новост. Хранително-диетичните режими са нови, включването на индивидуална физическа активност е новост, съчетанието им с психологическата помощ като комбинация - също. Искаме да помогнем на българи, които страдат от затлъстяване, включително и на тези, които са измъчвани в годините с различни диети и хора, попадащи в рискови групи за развитие на диабет. Новост ще са резултатите, които ще получим от цялостните научни изследвания - клинико-лабораторни, хормонални, имунологични, генетични и др.

- Досега записахте ли някакъв успех в очакваната от екипа посока?

- Вече имаме първите резултати и те са обещаващи. Участниците от първите групи

намаляват теглото

си с 3-5 процента

за две седмици,

подобряват

въглехидратната

обмяна

и общото си състояние. Но това е само началото. Ще помогнем на 220 българи. Редица заболявания могат да “изключат” кандидатите, но това се уточнява в самото начало.

Много хора със затлъстяване страдат от нарушена функция на щитовидната жлеза. От опита си виждаме, че имат колебания дала може да се включат - да, могат да участват в проекта. Хора с хипертония, или високо кръвно, както разговорно се нарича, също могат да участват. И при двете придружаващи заболявания профилактиката ще бъде много полезна.

- Откъде се набират участници?

- От три части на България с центрове София, Плевен и Пловдив. Проектът има и същият брой изследователски екипа. Първият е базов, водещ, който е в Медицинския университет в София и по-точно в неговия Медицински факултет - Катедрата по фармакология и токсикология, който има отговорности за всички задачи на проекта. Другите два партньорски екипа са на катедрите по фармакология - в Пловдив с ръководител проф. д-р Гетова, и в Медицинския факултет в Плевен с ръководители на екипа доц. Ставрева и главен асистент д-р Пендичева. Аз съм ръководител на екипа в София и на целия проект. Работата е много, но ни мотивира това, че е полезна за обществото и за здравето на българите.

- Какъв е финален резултат очаквате?

- Целта е за 2-годишния период на профилактика и работа с доброволците по проекта да намалим теглото им постепенно, без стрес, но и да задържим резултата при тях за дълъг период от време. Няма да допуснем т.нар. йо-йо ефект, който е големият проблем за много от тях. Второ, освен намаляване на теглото очакваме още през първите месеци нормализиране на въглехидратната обмяна. Очакваме намаляване на инсулиновата резистентност и на риска от развитие на захарен диабет. Подчертавам, това ще го постигнем без лекарства, без внасяне на каквито и да е токсични или изобщо вредни за организма препарати. Трето, очакваме да изградим поведение на хранене, физическа активност и психологически самоконтрол, което да се утвърди по време на проекта като навик. Четвърто: очакваме да подобрим общото състояние, жизнената активност и устойчивост към инфекции на участниците.

Чрез резултатите от

хормоналните,

генетични и

имунологични

изследвания

ще открием скрити факти за участниците и ще им помогнем навреме чрез здравословен живот да се постораят да избегнат диабета. Това е много важна ранна профилактика на възпалението, хормоланите нарушения и разгръщането на унаследени генетични предразположения. Това е изключително важен елемент е проекта - освен профилактика на захарниуя диабет реално ще извършим ранна диагноза на непроявени начални нарушения в някои от органите и системите чрез цялостните изследвания.

- Как може да се запише човек за участие в проекта и на какви критерии трябва да отговаря?

- Телефонът за информация и кандидатстване за включване е 0887944115. Казано най-кратко, кандидатите трябва да са с риск от предиабет и затлъстяване. Опитът досега показа, че има голям интерес и от слабички, млади хора, които искат да намалят килограмите си, но нямат риск от диабет. Затова в телефонното интервю събираме информация дали човекът е имал висока кръвна захар през последната година и данните за килограмите му и ръста, за да се види дали има повишен индекс на телесни мазнини.