Ето как проф. Марита Клайн показва на наши хирурзи как изгражда отново гърда на онкоболни със собствената им мастна тъкан

Нова техника за реконструкция дава възможност на жени с отстранена заради рак гърда да си върнат без импланти вида, който са имали преди заболяването. Това се постига с инжектиране на концентрирани собствени мастни клетки. Методът е приложим дори при най-радикалната онкохирургия. Третото му предимство е, че няма риск от отхвърляне - запълването става с тъкан от самата жена, взета от подкожни мазнини. Операцията е по-щадяща за пациентките и възстановяването е по-бързо. Това обясни проф. Марита Айзенман-Клайн -

световноизвестна

специалистка от

Германия, която

показа авторската

си техника у нас

на две демонстрации в рамките на два месеца. За първи път в своята практика е започнала да прилага метода преди 9 г. и непрекъснато го усъвършенства. Проф. Айзенман-Клайн споделя ноу-хауто си с български лекари безвъзмездно. Тя е председател на Международната конфедерация за пластична и реконструктивна хирургия (IPRAS) и един от лекарите, които се ангажират с възстановяването на обезобразени и тежко пострадали от насилие жени, както и претърпели онкологични операции.

При идването й преди дни в София проф. Айзенман-Клайн демонстрира метода си в Първа акушеро-гинекологична (АГ) болница “Св. София”, където

оперира 3 българки

след мамектомия,

както е официалното название на хирургическото отстраняване на раковата тъкан от гърдата. На демонстрациите можеха да присъстват лекари от цялата страна. Според онкохирурзите технически операцията може да започне да се прилага веднага и у нас, но здравната каса не поема разходите.

На въпрос на вестник “24 часа” за достъпността на операцията в родината й, проф. Клайн обясни, че в Германия на никого не би му хрумнало да се съмнява, че здравното осигуряване плаща интервенцията. Както и че нуждаеща се от реконструкцията жена може да получи отказ или да бъде принудена да си плаща лично.

Около 1200 лв. би струвало на пациентка у нас за всяка отделна сесия, изчислиха специалистите от АГ болницата домакин на демонстрациите. Не може да се каже предваритело колко ще са нужни, но при компенсиране на по-голям обем често това са 3-5 или дори повече процедури през неколкомесечни периоди.

Хирурзите описват най-кратко техниката като лечение с автоложна мастна тъкан. Проведено преди това лъчелечение не е пречка за операцията, напротив, то е едно от показанията за извършването й, обясни гостуващата лекарка.

Трите операции, които проф. Клайн показа сега, бяха почти безплатни за жените, стана ясно на семинар по темата, организиран от Клъстера за медицински туризъм, Международната здравна асоциация на Бавария и IPRAS.

Операцията в

повечето случаи

протича на етапи, защото има лимит какво количество мазнини може да се инжектира наведнъж. На множество места се слагат малки дозички, за да може присадената тъкан да се кръвоснабдява пълноценно и клетките да се сраснат добре с околните.

Налага се и подготовка за операцията, която най-общо може да се обясни като създаване на рехавост в запазените тъкани от гърдата и стимулиране на разрастване на кожата. Целта е така да се разшири механично гърдата и да се създаде място за присажданата тъкан. Начините и приспособленията за това са различни според метода на клиниката или хирурга, но всички действат на принципа на вакуума. По-опростено може да се обясни като нещо подобно на това, което правят вендузите. Приспособленията се носят за препоръчан от лекаря период, обикновено няколко седмици. Те са леки и се поставят нощем, за да не създават неудобства във всекидневния живот.

Самата операция протича в две части - осигуряване на естествения пълнеж и веднага след обработката на клетките влагането му в гърдата.

Мазнините се вземат от класическите места в тялото, в които най-често се натрупват - обикновено това са бедрата, ханшът и коремът. За крайния резултат от процедурата няма значение кое от двете места се използва, затова се съобразяваме с желанието на пациентките, обясни проф. Айзенман-Клайн.

Макар че при онкозаболявания естетическите мотиви за операция са на по-заден план, за много жени плюс на новия метод е възможността да се отърват от някои ненужни мазнини. Процедурата е същата, каквато се прилага при естетическо скулптриране на тялото за отслабване или коригиране на асиметрия.

Прави се липосукция

- изсмукване на

мазнините със

специален апарат

през малък отвор в кожата. Дори при много слаби жени се открива мастна тъкан, не сме имали случай досега да не можем да осъществим операцията по липса на собствени мазнини в тялото на пациентката, обясни специалистката. След изсмукването на мастната тъкан тя се обработва със специални филтри, концентрира се и се инжектира в гърдата, за да възвърне вида й отпреди онкологичната операция.

Жените казват, че след възстановителния период чувстват гърдата по същия начин като здравата - мека, топла, жива.

Методът пробива и в ортопедията, урологията, лечението на рани

Методът е известен в медицинската литература като fat grifting. Първоначално го използват само пластичните хирурзи - като антиейджинг техника за подмладяване, която се приближава най-много до естествените биологични механизми. С добавянето на обем от собствните мазнини най-често специалистите по разкрасяване изглаждат бръчки или връщат младежкия релеф на лицето. Ефектите се окачествяват като по-добри от поставянето на филъри заради пълната съвместимост между “вложката” и нуждаещите се от ремонт тъкани. Като предимство се изтъква и работата през миниатюрни отвори.

С времето хирурзите трупат опит и самочувствие да разширят приложението на метода в чисто лечебни дейности. Най-често за възстановяване на обезобразени при насилие или катастрофи хора, както и за реконструкции след отстранаване на тумори. Хирурзите, които прилагат метода, имат известни разлики в техниките, но твърдят, че като цяло интервенциите им са по-щадящи от масовите, при които се слагат импланти.

Прогнозите са, че през близките 10-ина години този вид възстановителни операции на гърдата ще станат метод за първи избор, каза проф. Клайн. Тя разказа за успешно приложение на автоложните трансплантации на мазнини и при проблеми на много други органи. Например в ортопедията, където се прилагат при лечение на остеоартритни промени и травми.Отлично повлияване се постигало и при проблеми с незадържане на урина и изпражнения.

Медицината очаква обнадеждаващи резултати и при лечението на трудно зарастващи рани и некроза на тъкани при продължително залежаване - предизвикателство, чието решение усилено се търси.

При следващата инициатива на клъстера наесен у нас проф. Клайн ще покаже метода си пред български лекари от повече специалности.