Това лято има повече салмонелоза - дръже яйцата, месото и млякото в хладилника, казва директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и национален консултант по микробиология
- Проф. Кантарджиев, ядете ли телешко?
- Да, много е вкусно и полезно. В цяла Европа се яде телешко.
- Не се ли притеснявате, че може да попаднете на колбас или месо от болно и въпреки това заклано животно? Това показва проучването на случая с антракс във Варненско, при който почина стопанинът на болната крава.
- В България принципът е, че болното животно трябва да се прегледа от ветеринар. Той казва дали то може да бъде използвано, или не. Ако той прецени, че кравата има антракс, след като умре, тя трябва да се загроби надълбоко. Не се прави аутопсия, защото ако микробите от трупа влязат в контакт с въздуха, се образуват спори. Те са може би най-издръжливите във външна среда микроорганизми. Доказано е, че издържат около 1 век.
При животните антраксът е остро протичащо заболяване, защото те са много по-чувствителни към причинителя от хората. Инфекциозната доза - количеството микроби, които могат да причинят заболяване, при хората е десетки до стотици пъти по-висока, докато при кравата са достатъчни само няколко антраксни бацила.
- Как протича заболяването?
- Има 3 форми. Най-разпространена е кожната, известна като синя пъпка. В последните години у нас има по по-малко от 10 случая годишно. Тази форма се разпознава от лекарите и се лекува. Ако човек не иде на лекар обаче, инфекцията засяга подкожните тъкани и може да се стигне до сепсис и поражение на мозъка. Такива усложнения са невъзможни, ако лечението започне навреме.
Втората форма на антракса е белодробната - когато се вдишат спори. У нас това може да стане при разрушаване на стари обори, измазвани с изпражнения на болни животни. Образува се прах, който, вдишан, може да предизвика опасна пневмония, но при условие че се поемат десетки хиляди антраксни спори.
Най-рядката форма е хранителната, която засяга храносмилателната система при консумация на месо с недостатъчна термична обработка.
Починалият във Варна е имал нелекувана кожна форма на антракс, след като се е порязал при клането на болната крава. Рискът в случая беше месото на тази крава да не се употреби за храна, особено за кюфтета на скара или месни произведения, които не се обработват термично.
- Каква термична обработка е достатъчна срещу антракс?
- Ако бацилът не е образувал спори, е много чувствителен на топлинна обработка. Това означава добре опечени пържола или кюфте и добре сварена шкембе чорба - да няма сурово месо, т.е. да не се яде алангле. През лятото по принцип не трябва да се яде алангле - не толкова заради антракса, който е рядко заболяване, а заради салмонелозата.
Най-важната препоръка е да не се колят болни животни и да не се яде месо от болни животни.
- Защо се появява антракс в момента? И то в район, където не е имало случай от десетки години.
- Още миналата година предупредих, че при първото засушаване след периоди на порои и обилни дъждове е възможно да се появи антракс по тревопасните животни. Пороят и наводненията отмиват повърхностния слой на почвата и антраксните спори се доближават до повърхността. При засушаване животните пасат късата трева заедно с корените и пръстта, където има спори. Така се заразяват кравите и овцете. В момента има условия и в районите, където са докладвани случаи на антракс преди - Североизточна България, ветеринарните власти трябва да засилят контрола и го правят.
В случая във Варна колегите в болницата са преценили, че човекът е починал от инфекция, и бяха пуснали изследвания. След 18 часа пробите са били с положителен резултат, колегите микробиолози познават, че става дума за антракс, и изпращат в националната референтна лаборатория при нас.
Пробите пристигнаха в петък в 18,30 ч и в събота в 9 ч докладвах положителния резултат на зам.-министъра д-р Шарков. Още преди това бяха взети всички нужни мерки за издирване на контактните и за профилактика с ципрофлоксацин.
- Кои инфекции са повече това лято по ваши данни?
- Има повече случаи на салмонелоза. Температурите рязко се покачиха, а при продължителен по-хладен период обичайно се губят навиците в кухните за обществено хранене месото, яйцата и млякото да се държат в хладилник. Ако се спазва хигиена на работното място, заболяването не е нито често, нито опасно.
- Има ли увеличение на инфекциите от чревни вируси?
- Те са характерни за сезона, но малко са случаите на предизвикани от тях тежки диарии. Обичайно ентеровирусните инфекции протичат с дискомфорт в стомаха, ангини, спадане на гласа, хрема.
Опасното е, че малцина от хората, които носят такива вируси в червата си, могат да получат инфекции на мозъка - менингит и енцефалит, причинени от ентеровируси. Преди 20-ина дни в София бе доказан коксаки вирус като причинител на парализа на лицевия нерв при дете.
- Какви други заплахи трябва да държим под око през лятото?
- Комарите са сериозна заплаха заради вирусните заболявания, които могат да пренасят. Сред тях е и нилската треска. Срещу комарите трябва да се вземат мерки в 3 посоки: пръскане на откритите площи от общините, използване на репеленти при излизане в райони с комари и на устройства за отблъскване на комарите у дома.
Засушаването сега има и положителен ефект - намалява популацията от кърлежи и се очаква спад на пренасяните от тях заболявания. Въпреки това обаче човек трябва да е бдителен при разходки в тревни площи и да взема мерки за защита от ухапвания.
Коментари