Едно ефектно растение с големи като чадър съцветия се сдоби с прякора Годзила. В слънчеви дни поразява с изгаряния от трета степен кожата, обрича човека на дълги години алергия, която не му позволява да се разголи на слънце, а може и да го ослепи

Реакцията се дължи на токсичното вещество фотокумарин, което растението отделя. В съчетание със слънце то при контакт причинява жестоки мехури и дълбоки рани, а в очите - ерозии със загуба на зрение.

Научното име на растението е гигантски хераклеум и също е свързано със силата и великанския му ръст - хераклеум идва от Херкулес. За Европа и Америка видът е пришълец, но превзема страна след страна. У нас живеят негови братовчеди, един от които също е токсичен, но в несравнимо по-лека степен.

Най-близките до България държави, в които гигантският хераклеум е регистриран са Украйна, Австрия, Италия, и Турция - в азиатската част, обясни за “24 часа” доц. Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина на БАН в София.

Учените казват, че климатичните промени с все по-топли и дълги лета улесняват разпространението му. Отделно

всяко 4-5-метрово растение

пръска до 100 000 семена,

които оцеляват дори и във вода. Носени от реките, те заселват нови територии.

Семената могат да останат жизнеспособни в почвата в продължение на много години.

Покъртителни истории на деца с изгаряния от трета степен - само през последния месец във Великобритания и САЩ станаха трагичен, но мощен катализатор за запознаването на хората със заплахата. По-драматична е само следващата снепен на изгаряне - до овъгляне. Семействата на децата призоваха да се даде повече информация за опасността, за да не пострадат още хора. Властите във Великобритания, САЩ и Канада вече обявиха фитогодзилата за опасност за общественото здраве и призоваха хората да не я докосват.

Реакцията на кожата към опасното вещество зависи от чувствителността на конкретния човек и силата на слънцето в момента, но при децата винаги е по-бурна.

Растението е много впечатляващо, особено за малките, които

до хемеркалиса

се чувстват

лилипути

като Гъливер в Страната на великаните.

След САЩ и Европа включи токсичния гигант в списъка на опасните инвазивни видове и предупреди държавите да засилят контрола. Там, където вече е плъзнало растението, службите по обществено здраве са обучили специални екипи, които, облечени в защитни екипи и шлемове как сравнително безопасно да го унищожават.

Снимката на пострадалите ръце на 10-годишното британче Лаура Фулър, което се заиграло с биогодзилата, докато баща му ловил риба, подтикна много хора да си “отворят” очите за риска. Подадени са десетки сигнали за опасното растение - оказало се, че се среща дори в запуснати дворове.

Гигантският хераклеум естествено разпространен в Кавказ, е вид от семейство Сенникоцветни. Във възрастно състояние достига височина 4-5 метра, с едри листа и внушително съцветие - сложен сенник с до 100 лъча и ширина 70-90 см.

От същия род

в България се

срещат 4 вида,

от които най-широко разпространен е сибирският див девесил (Heracleum sibiricum), обясни доц. Петрова. Той е много по-дребен от гиганта и въпреки че има фототоксичен потенциал, не се знае за тежки изгаряния от него. Контактът обаче може да е дразнещ и да доведе до зачервяне при някои хора.

Обърни се и бягай, ботаническото изчадие иска да си отмъсти, обърни се и бягай, нищо не може да го спре, той е непобедим, призовава от доста години рок бандата “Дженезис” в песента си “Завръщането на хераклеума”...