Д-р Мария Рачева има 35-годишен стаж като лекар. Специалист е по хирургия и медицинска онкология. Завършила е здравен мениджмънт в Швейцария. От 24 г. ръководи Комплексния онкологичен център във Велико Търново. Д-р Рачева е удостоена с най-високото отличие на Българския лекарски съюз през 2011 г. за цялостен принос в областта на онкологията. Тя е председател на Сдружението на комплексните онкологични центрове в страната. Управлява и Туберкулозната болница във Велико Търново.

С нов апарат за брахитерапия в Търново топят тумори в ранен стадий без операция, казва д-р Мария Рачева - управител на Комплексен онкологичен център Велико Търново

- Д-р Рачева, във Велико Търново вече работи най-големият Лъчетерапевтичен център у нас, който разполага с последно поколение апаратура, какви шансове дава това на раково болните?

- В Комплексния онкологичен център бе извършена реконструкция на лъчетерапевтичния блок с 6,5 млн. лв. по Оперативна програма “Регионално развитие”. Всъщност цялата инвестиция в триетажния комплекс е за почти 10,8 млн. лв., от които общината даде над 4,6 млн. лв.

Никога досега не

сме имали такава

подкрепа за

общинското

здравно

заведение

Купи се последно поколение техника, която ние досега нямахме възможност да закупим, но благодарение на кмета Даниел Панов го направихме реалност.

Работим с линеен ускорител и съпътстващата апаратура към него - компютър томограф със симулатор. Получихме и още един апарат за лъчетерапия, който е най-модерният и най-новият за страната - апарата за брахитерапия.

Новата апаратура дава възможност първо за по-малко травматизиране. Освен това тя дава възможност за по-кратък период на облъчване, защото понякога пациентите трябва да направят една терапия, която е в рамките на един месец, месец и половината и това е много дълго отдалечаване от семейството. Освен това

с тези апарати се

облъчва само

центърът, там,

където е туморът, докато когато работехме с телегаматерапия, тогава освен полезното лъчение в зоната на рака имаше и вредно лъчение наоколо. То е опасното, защото понякога този тумор се намира в съседство с важен орган, какъвто е сърцето при рак на млечната жлеза. Тогава е много важно да се запазят съседните органи, което дава много високо качество на живот.

- Апаратът за брахитерапия при какви диагнози се прилага?

- Този апарат се използва за т.нар. лъчене в кухини. Едно от най-популярните неща в тази област, което се поддава на лечение, е рака на шийката на матката. До втори стадий той може да се лекува само с лъчетерапия, защото този тумор е много по-лъчечувствителен, отколкото химиотерапевтично чувствителен и при оперативно лечение.

Този тип лечение

дава дълготрайни

резултати

Освен това може да се облъчва тялото на матката, простата. Нещо, което е много важно, защото напоследък има голямо увеличение на заболеваемостта от ракът на простатата. Най-сташното е, че мъжете идват почти винаги с метастази в костите. Защото те нямат никакви оплаквания освен чак когато дойде кръв в урината или болки в костите. И най-често когато се провери туморният маркер за простатата, се оказва, че той е трицифрен. Та ние сме в XXI век, хората са интелигентни, има много информация за това. Не знам защо мъжете от време на време, тайничко, за да не се дискредитира тяхното достойнство, не отидат да си пуснат една проба за туморен маркер за простатата. Взема се малко кръв и се праща в лабораторията, въобще не е болезнено, не е нещо травматично. Ако хората, когато минат определена възраст, 45-50 г. и нагоре, пускат по един туморен маркер в година, ще е от полза.

- Каква е причината да не го правим?

- Смятам, че водещото хората да избягват онкологиите, е страхът. Да не би да им кажат, че имат рак, но това не е смърт, а е диагноза.

Ракът не е

агресивен. Той

става такъв само

тогава, когато на

човек му се срине

имунната защита -

при нервния стрес, когато имунната защита се блокира, при дълго безсъние, когато хората работят много дълго време само нощем и малко почиват, при някаква тежка стресираща обстановка в семейството, при което хората забравят да се грижат за себе си. И тогава ракът започва да се размножава. Има един тласък на заболяването благодарение и на лошото хранене - прекомерното количество мазнини, огромната консумация на свинско месо, защото с тези животни ние сме близки по белтъци.

- А подмладява ли се възрастово ракът?

- Подмладява се много. Затова смятам, че това е свързано най-много с употребата на хормонални препарати, стимуланти, които имат подобни циклични структури, като другите препарати, които правят онкологични заболявания. Тук идва и проблемът с потентността, защото стресът е голям, животът труден и мъжете се чувстват ощетени. Тяхното достойнство е наранено и потентността е единственото нещо, по което те могат да се разпознаят като достойни. А може би и заради голямата реклама на препаратите, но никой не казва за страничните действия на тези лекарства.

И ракът на гърдата се “подмлади” чувствително.

За първи път м.г.

имах момиче на

19 години с рак на

гърдата, и то голям

Когато аз започнах да работя преди 35 години, ракът на гърдата се проявяваше при 50-60-70-годишни, а сега започва да слиза под 30 години. И тогава е по-агресивен и по-трудно овладяем, макар че ние използваме всички методи на лечение и може би сме единственият център, който, както иска министърът, е комплексен.

- Всички видове онкологични заболявания ли могат да се повлияват с новата апаратура?

- На практика лъчелечението обхваща голям процент от пациентите. 70% от онкологично болните подлежат на лъчелечение - дали това е предоперативно, дали е следоперативна лъчетерапия, дали е палиативна лъчетерапия, когато има метастази, дали това е дифинитивна лъчетерапия, когато не може да се използва никакъв друг метод. Тези апарати могат да вършат всички видове терапия.

- Как става записването за лъчелечението?

- В интернет има нашите телефони. Диплянки са оставени в нашия диагностично-консултативен блок, там има кабинети за всички тези локализации на рак. В тях има нашия телефон и информация какво се извършва в болницата. Имаме и сайт, предстои да го актуализираме със снимка на лъчетерапевтичния център, но там лъчелечението е описано.

- А какво заплаща пациентът?

- За щастие, здравната каса дава възможност всеки да си избере къде да отиде да се лекува.

За лъчелечение

пациентът не би

трябвало да

плаща никъде

нищо,

макар че чувам, че на някои места се плащат пари, когато пациентите не са от съответната област. Когато болните са от по-далече и отделенията са по-малки и не са пригодени добре, тогава те наемат квартира, която плащат, спят на хотел, пътуват непрекъснато и това за тях са излишни и допълнителни разходи. А целта на нашия здравно-осигурителен модел е пациентите да имат равен достъп до системата.

При нас

отделението е с

40 легла, за да

може хората да

не правят

излишни разходи,

а да са в стационара, където да ги наблюдават и да се грижат за тях, което е едно допълнително качество на живот. Благодарение на кмета Даниел Панов получихме помощ тройночупещи легла от Швейцария. Те са специални, с дистанционно управление, за да може пациентите, когато не се чувстват комфортно, да си нагласят така леглото, че то да не им причинява болка.