От изследванията на нови лекарства за отслабване до въздействието на изкуствения интелект (ИИ) в медицината - 2024 г. е белязана от важни научни постижения, особено в областта на здравеопазването.

Ето някои от постиженията в областта на здравеопазването през изминалата година и темите, които получиха най-голямо внимание от изследователите.

Новите лекарства за диабет са свързани с други ползи освен загубата на тегло

През последните няколко години група лекарства за лечение на диабет, наречени GLP-1 рецепторни агонисти, направиха фурор и тази година не прави изключение, като няколко нови проучвания анализират въздействието на тези хитови лекарства, съобщи БГНЕС

Освен че помагат на пациенти с диабет тип 2 и затлъстяване, тези лекарства вече се свързват с множество допълнителни ползи.

Изследвания, публикувани тази година, установиха, че семаглутид - продаван като Ozempic или Wegovy - намалява сърдечносъдовите заболявания, като инсулт и инфаркт, при възрастни хора с придружаващи заболявания.

Тези лекарства се свързват и с намаляване на бъбречната недостатъчност, а друго лекарство от същия клас - тирзепатид - изглежда намалява тежестта на сънната апнея.

Д-р Елизабет Лодър, ръководител на изследователския отдел на Британския медицински журнал (BMJ), заяви, че ще бъде интересно да се види дали ползите от тези лекарства за намаляване на теглото „през целия живот се изразяват в намаляване на всички тези други заболявания".

Но тя добави, че „не знаем какви могат да бъдат дългосрочните последици" и дали хората ще трябва да продължат да приемат тези лекарства или рискуват да си върнат теглото.

Инжектирането на ХИВ два пъти годишно е по-добро от ежедневното приемане на таблетки

Тази година бяха публикувани нови изследвания за инжектиране на вируса на човешкия имунодефицит (ХИВ) два пъти седмично, което е по-ефективно от ежедневното перорално хапче (преекспозиционна профилактика) за предпазване от вируса.

ХИВ, от който са загинали около 42 милиона души по света, днес може да бъде предотвратен и управляван като хронично заболяване. Въпреки това, по данни на UNAIDS, от близо 39,9 милиона души в света, които живеят с вируса, повече от 9 милиона нямат достъп до лечение.

Проучване, публикувано в New England Journal of Medicine през юли, установи, че нито една жена, която е получавала инжекцията два пъти годишно, не се е заразила с ХИВ в рамките на рандомизирано проучване.

Резултатите, публикувани през ноември, показаха, че инжекцията е 96 % ефективна за предотвратяване на ХИВ инфекции при мъжете.

Експертите по ХИВ определиха изследването като „зашеметяващо" и „безпрецедентно".

Нови кръвни тестове за болестта на Алцхаймер

Шведско проучване, публикувано тази година, установи, че кръвен тест е с 90 % точност при определянето на това дали даден човек има болестта на Алцхаймер.

Това би могло да направи процеса на диагностициране на заболяването по-малко тромав, тъй като понастоящем пациентите се нуждаят от проба от гръбначно-мозъчна течност или от ПЕТ сканиране, за да установят дали страдат от заболяването.

Невродегенеративното заболяване е най-разпространената форма на деменция, която засяга около 7,8 милиона души в ЕС.

През тази година бяха одобрени и нови лечения за някои пациенти с Алцхаймер.

Европейските регулатори например дадоха зелена светлина на лекарството за Алцхаймер Lecanemab, след като първоначално го отхвърлиха. В рамките на проучване беше доказано, че лекарството забавя влошаването на когнитивните способности, свързани с болестта.

ИИ и терапии за рак

Лодер от BMJ заяви пред „Евронюз Здраве", че научното списание вижда много подадени заявки за изследвания за използване на ИИ и за това как лекарите се сравняват с технологията за диагностика.

Тя каза също, че има голям интерес към „нови терапии за рак", като инхибитори на имунните контролни точки - вид имунотерапия - и по-персонализирани терапии за рак.

„Виждаме как персонализираната терапия навлиза и променя резултатите, не непременно излекува хората, но удължава живота по значим начин. Така че бих казала, че това трябва да бъде област на възникващ интерес", подчерта експертът.

Националната здравна служба на Обединеното кралство (НЗС) стартира тази година проучване за персонализирани ваксини срещу рак.

Д-р Ерик Рубин, главен редактор на New England Journal of Medicine, заяви, че наред с изследванията на лекарства за отслабване, „въздействието на ИИ в медицината" е друга област с няколко статии в списанието и новинарски материали.

Рубин изтъкна и публикуваните през тази година проучвания, свързани с конкретни лечения на рак на гърдата и лимфом на Ходжкин, които са „променили практиката" на читателите лекари.

Продължаващите последици от COVID и въздействието на изменението на климата

Продължаващите последици от COVID, които според едно неотдавнашно проучване могат да продължат с години при младите хора, както и изследванията за връзките на ултрапреработените храни с редица неблагоприятни последици за здравето също са важни теми.

Изменението на климата и неговото въздействие върху здравето също е ключова област на интерес за изследователите, като все повече проучвания свързват замърсяването на въздуха със здравословни проблеми или разглеждат въздействието на здравната индустрия върху климата, каза Лодър.

Голямо датско проучване, публикувано в BMJ тази година, например установи, че замърсяването на въздуха е свързано с безплодието при мъжете, а шумовото замърсяване - с безплодието при жените.

Рубин добави, че читателите на New England Journal of Medicine са „особено заинтересовани от появата на птичия грип (H5N1) и други епидемии от инфекциозни заболявания по света".