С него се правят най-прецизни операции при перде, астигматизъм и по-редки проблеми с очите

Bъв възрастта над 60 г. почти всички хора имат зрителни затруднения заради т.нар. перде. Катарактата, както е медицинското му име, се среща при 9 от всеки 10 души, навлезли в 7-ото десетилетие на живота си. Често това не е единственото оплакване на зрялата възраст. С годините се изострят и вече съществуващите, а се появяват и нови проблеми, свързани с износването на различни клетъчни структури.

Затова и насочената към възрастния човек офталмология се развива с много бързи темпове. Паралелно с това се разработват и усъвършенстват и апаратите, с които очните лекари работят. Такъв е суперлазерът VICTUS в медицински център "Пентаграм" - единствен на Балканите
лазер, който
комбинира
възможностите
на няколко отделни апарата, обяснява офталмологът д-р Веселин Даскалов. Като тип представлява фемтосекунден лазер - апаратура, която помага на лекаря при фемтосекундно асистираната хирургия на окото. Той извършва няколко специализирани действия в катарактната хирургия. На първо място това е т.нар. капсул рексис, или разкъсване на предната капсула на лещата. След това лазерът разчупва ядрото на лещата, прави инцизиите (разрезите), през които става изсмукването на ядрото. И на четвърто място може да коригира роговичния астигматизъм, т.е. аномалията, разликата в пречупващата способност на окото (по-специално на роговицата), в резултат на което полученият върху ретината образ е в различна степен неясен. Ценното е, че лазерът дава възможност това да бъде извършено по време на самата операция за катарактата. Резултатът е много добро зрение след адекватна хирургична намеса и имплантация на вътрешноочна леща. Без апаратурата също може да се направи корекцията на астигматизма, но не с тази точност, която гарантира намаляването му почти до нула.


С този лазер се извършват изключително прецизно едни от най-важните етапи на хирургията на катарактата, обясни д-р Даскалов. За лекаря това е
допълнителна
гаранция
за свръхточност
и намаляване до минимум на риска от операцията, а за пациента - по-добър изход от операцията, по-бързо и безпроблемно възстановяване.
Второто основно нещо, за което лазерът се използва, е при рефрактивната хирургия - корекцията на далекогледство и астигматизъм, т.нар. фемтолейзик. Това е сравнително нов и за света метод, при който вместо с механичен нож - кератом, се работи с фемтолазер. Предимствата са, че центрирането на ламбото - микроскопичната ламела от роговицата, която лекарят прави в началната фаза на корекционната операция, е с абсолютно еднаква дебелината на изрязания участък в различните му зони, никога не се стига до разкъсване на ламбото, което, макар и рядко, при класическия метод може да се получи, регулира се много точно дебелината на тази ламела в микрони, радикално се понижава рискът от възпалителен процес и крайният резултат е много по-добър.


Третото направление, в което се използва фемтосекундният лазер, е кератопластиката - трансплантация на роговица. При този метод
не се използват
механични
приспособления,
а със съвсем точното регулиране на натиска, границите и дълбочината на въздействие се избягва увреждането на подлежащите тъкани в окото. Може да се направи прецизна трансплантация и само на предната повърхност на роговицата или само на задната.


Поставянето на интраструмални рингове е четвъртата област на приложение на фемтосекундния лазер. Манипулацията има за цел да разпъне центъра на роговицата и така да коригира зрението при много изявен астигматизъм над 6 диоптъра. С такава намеса може да се лекува и начален кератоконус. Той представлява изпъкване на роговицата напред, при което тя се разпъва силно и изтънява в центъра. С новия усъвършенстван фемтолазер и тази процедура става изключително точна и сигурна.


Медицинският център е специализиран и в съдовите заболявания на ретината и предимно оклузии на артериални и венозни съдове - тромбози или емболия на артерия централис ретине. Лекарите имат опит и в лечението на уврежданията, които диабетът причинява в очните дъна - проблем, срещан при 80 на сто от пациентите, които имат диабет повече от 20 г. Офталмологичният център има и кабинети за превенция, лечение и проследяване на глаукомата, която е заболяване за цял живот. В развитите държави тя е и най-честата причина за слепота след катарактата.

Във фокуса на центъра е и макулната дегенерация. Тя се характеризира с атрофия на фоторецепторите в очното дъно - проблем, който скоростно се подмладява. Преди се срещаше след 70-годишна възраст и в учебниците отпреди 50 г. е описано като казуистика, но днес като причина за слепота се нарежда веднага след глаукомата, обяснява д-р Даскалов.
Второто основно направление, по което работи офталмологичният екип в клиниката, е хирургия на задния очен сегмент и по специално отлепване на ретината, травми на задния очен сегмент - вътреочни чужди тела и др. За да не се стигне до отлепване на ретината, основното е профилактиката.

След 45-50-годишна възраст повече от половината от хората се оплакват, че пред очите им се мяркат несъществуващи "светкавици", "мушички", "паяжини" и т.н. Това говори за възможност за задно отлепване на стъкловидното тяло, което е умерен риск за отлепване на ретината. Стъкловидното тяло не може да се залепи, защото представлява 99% вода и колаген. Но
профилактично може
да се обработят
с лазер рисковите
места на ретината
и така да се спре процесът на евентуалното й отлепване.

Ако моментът е пропуснат и това все пак се случи? Вече има достатъчно добри хирургични техники, които според данни от европейски конгрес, на който участвахме като специалисти в тази област, в 75-80% дават очаквания резултат на първично слягане на ретината без повторна операция, разказва д-р Даскалов. Това според него за момента е добра успеваемост, която с развитието на офталмологията и техническите възможности ще расте.  Д-р Ристо Трайковски показва фемтосекундния лазер за оперативно лечение на катаракта.

Д-р Ристо Трайковски показва фемтосекундния лазер за оперативно лечение на катаракта.
Д-р Златка Ямболиева използва корнеална станция за предоперативна подготовка на пациентите за рефрактивна хирургия.
Д-р Златка Ямболиева използва корнеална станция за предоперативна подготовка на пациентите за рефрактивна хирургия.