Хернията е сред заболяванията, чието лечение в повечето случаи е свързано с оперативна намеса. Единственият начин да се предпазим е като намалим рисковете от поява му и водим здравословен начин на живот. Хернията се среща най-често при хора на възраст над 50 години, а заболелите обикновено са с наднормено тегло или извършващи тежка физическа дейност. Децата, които страдат от херния, най-често се раждат с нея – тя е вродена.

През месец декември хирургичният кабинет на медицински център „Доверие“ отново обявява „Дни на отворените врати“ – кампания за безплатна консултация на пациенти. Инициативата е част от поредица активности, които целят да информират проявилите интерес за различни заболявания и да осигури лесен достъп на пациентите до мнение на квалифицирани специалисти от подбрани медицински области.

На 9., 10. и 11. декември хирурзите на МЦ „Доверие“ ще провеждат безплатни консултации насочени конкретно към профилактика и лечение на херния. Единственото условие за желаещите е предварителното записване на час чрез обаждане на тел. номер 02 / 40 36 100.

В рамките на кампанията разговаряме с Д-р Йордан Бирданов, началник на отделение по Хирургия към МБАЛ „Доверие“.

Д-р Бирданов, какво представлява хернията?

Хернията представлява преминаване на някои органи или части от тях през слоевете на кормената стена. Херниите биват няколко вида: ингвинална, бедрена, пъпна и диафрагмална (хиатална) херния.

Ингвиналната херния е най-често срещана. При нея се наблюдава преминаване на някои от коремните органи през ингвиналния канал. Тя засяга много повече мъже, особено между 20-40 години, отколкото жени. Бедрената херния от своя страна засяга 5 пъти повече жени, отколкото мъже. Пъпната херния е характерна за жени с наднормено тегло и малки деца. Диафрагмалните хернии се наблюдават и при двата пола. Вероятността да се проявят при хората се наблщдава след раждане или увеличаване на телесната маса.

Какви са рисковите фактори за развитието им?

Херниите биват вродени и придобити. Първите се проявяват веднага след раждането, като вроден дефект на коремната стена.

Сред рисковите фактори за възникване на хернииите са възрастта, наследствената предразположеност, физическата активност.

С увеличаване на възрастта се увеличава и рискът от херния. Голям процент от херниите се развиват в периода между 30 и 50 години. Затлъстяването е един от рисковите фактори за появата на редица заболявания, сред които е и хернията. Поддържаме ли добра физическа активност, ще успеем да предпазим отворите на коремната стена от разтягане и така да намалим риска от развитието й.

Какви са характерните симптоми за развитие на херния?

Симптомите при наличие на херния са болка, която се увеличава при физически натоварвания, подутина, която нараства с времето; смущения в храносмилането и уринирането. При появата на едно или повече от тях, бих посъветвал хората да се обърнат към лекар – специалист и то в по-кратък срок, вместо да се опитват сами да си поставят диагноза или да очакват симптомите да отшумят.

А какво се случва щом се обърнем към лекар - какви са медицинските изследвания за установяване на херния?

Диагнозата на хернии не е трудна при правилно клинично мислене. Осъществява се от хирург чрез насочена анамнеза и статус на пациента.

Ако наличието на херния е потвърдено, какви са възможностите ни за лечение?

Лечението на херниите е насочено към редукция на оплакванията и избягване на усложненията. Оперативните интервенции са конвенционални (с разрез) или лапароскопски. Съвременните лапароскопски методи намаляват болката след операцията и възстановителния период. При своевременно лечение се избягва настъпването на усложнение, като най-тежкото предствлява „заклещване“ на хернията.

Последен въпрос, д-р Бирданов - можем ли да се предпазим от заболяването? И ако да – как да го направим?

Хернията може да се прояви при всеки човек, не можем да се предпазим от нея. Можем обаче да намалим риска от появата й чрез здравословен начин на живот. Както споменах и по-рано, доказано е, че затлъстяването, пушенето и тежките физически натоварвания увеличават вероятността за заболяване от херния. Тук е моментът да обърна внимание, че хората понякога заболяват от херния след операция на коремната кухина, при бременност или в следствие на хронична кашлица.

Д-р Йордан Бирданов придобива специалност „Хирургия“ през 2007 г. Работил е като лекар в хирургичните отделения на IV МБАЛ и УМБАЛ „Св Анна“. През 2006 г. се присъединява към екипа на МБАЛ „Доверие“, а през 2011 г. става началник отделение по Хирургия в болницата.

Д-р Бирданов има над 15 допълнителни квалификации от обучения в страната и чужбина, свързани с лапароскопската и панкреатичната хирургия. Преминал е обучения по жлъчно-чернодробна хирургия и миниинвазивни методи. Има над 10 участия в научни конференции и редица публикации в български и международни специализирани издания.

За контакти:

ул. Фридрих Грюнангер 2

ж.к. Овча купел 2

София 1632

тел: +359 2 4036 100; 070020343

e-mail: [email protected]