Хората, които вярват в теориите на конспирация, е по-вероятно да страдат от стрес. Това разкрива ново изследване на британски учени, съобщава британският вестник “Independent”, цитиран от Нова телевизия.

Проучването, ръководено от университетския преподавател Вайрен Суами, е първото по рода си.

Изследвани са 420 души на възраст от 20 до 78 години. Те са били запитани доколко са склонни да вярват в конспиративни теории като тази, че кацането на Луната през 1969 година всъщност не се е осъществило, или слуховете, че американското правителство е убило Мартин Лутър Кинг.

В течение на проучването са били измерени нивата на стрес при изследваните хора, тяхното общо душевно състояние и броят на стресовите им изживявания в последните шест месеца.

Било е установено, че независимо от различията в демографските характеристики при младите хора вероятността те да повярват в конспирации е много по-ниска. В същото време не е имало значителни различия в нагласите на жените и мъжете, или различните социални класи.

„Стресовите ситуации ни карат да мислим по-малко аналитично. Изживяването на стресиращо събитие може да провокира определени начини на мислене, включително и да ни накара да виждаме модели, които не съществуват”, коментира професор Суами.