Клиниката въвеждаме нов щадящ метод, прилаган и в САЩ.

Д-р Атанас Кацаров е завеждащ Клиника по детска ортопедия и
травматология на “Пирогов” и зам.-председател на борда на директорите.

- Д-р Кацаров, клиниката ви получи апаратура чрез “Българската Коледа”, какви са предимствата й?
- Благодарение на кампанията за детската травматология беше закупен артроскоп - уред с оптическа система за миниинвазивна диагностика и операции във вътрешността на стави. Той дава възможност за щадящи интервенции без разрези на кожата, както е нормално за класическата хирургия. Работи се през малък отвор с незначително травмиране на ставата и околните тъкани. Намалява се и рискът от усложнения, отделно времето за възстановяване след операцията е много кратко. Вече използваме артроскопа активно. За света този вид щадящи операции бяха новост преди повече от 30 г., но за "Пирогов" уредът е първият. Благодарение на кампанията имаме и мобилен модерен ехограф за скелетно-мускулна диагностика. Ако не беше "Българската Коледа", болницата никога нямаше да успее да ги закупи при съществуващия модел на недофинансиране.

- Кога безкръвните операции ще изместят класическите?
- За модерната хирургия вече е стандарт около 75% от операциите да се правят лапароскопски или безкръвно, както популярно ги наричат. В травматологията процентът на използване на техниката е по-нисък, но за ортопедията е реалистична цел. Квалифицирани лекари в екипа ни има, по-скоро е въпрос на възможности за оборудване. Като цяло детските ортопеди и травматолози се стремим към прилагането на възможно най-щадящите методи. Те са технически по-трудни и изискват много висока квалификация, но резултатът за пациента е по-добър и подобрява качеството на живот.

- Същата цел преследвате и с разучаването на нов метод за детска церебрална парализа?
- Да, резултатите от миниинвазивния хирургически метод на проф. Валерий Борисович Улзибат са отлични и това привлича вниманието не само на лекарите и пациентите в родината му, а на все повече специалисти извън Русия. Техниката се прилага в известни клиники в САЩ, Германия, Полша, Израел, използват я колеги от Сърбия, Бразилия, Мексико, Египет. Методът "Улзибат" е основен терапевтичен подход в Института по клинична рехабилитология в гр. Тула и затова поканих екип от болницата да запознае специалистите в нашата клиника с опита си.
По този начин се лекуват пациенти с тортиколис, вродени криви крачета и пациенти с други вродени ставни деформации. Техниката е подходяща в повечето случаи и при придобити посттравматични и постинфекциозни изменения, невропатии, хронични миофасциални синдроми и много други състояния.

- Какво включва методът?
- Той е създаден преди 25 г. и почти не се е променил. Техниката е известна като метод на миофибротомиите. Много обещаващи резултати дава при операции при детска церебрална парализа, но ефектът е максимален, ако операцията се направи, преди да са настъпили тежки мускулно-ставни промени. При метода "Улзибат" не се налага децата да са обездвижвани след операцията, рехабилитацията започва на втория ден, докато при класическия подход понякога се губи и месец. За това време двигателното развитие буквално се връща назад. Но новият метод е неприложим самостоятелно при деца с напреднали парализи.

- Екипът ви ще може ли бързо да го усвои?
- Категорично. На първо време говорим за запознаване с техниката. Имаме сериозен опит в класическия метод, но сме приели предизвикателството да развием и по-щадящия. За начало с екипа на д-р Назаркин - изтъкнат специалист в метода "Улзибат", ще консултираме в "Пирогов"деца с церебрална парализа и ще обсъдим варианти за лечение.

- Защо повечето родители настояват за лечение в чужбина - в какво ви превъзхождат колегите ви навън?
- В осигуреността с апаратура и условия в клиниките. Но и в отношението към пациентите и семействата им. Говоря по принцип. Но нека да видим и другата страна - в "Пирогов" постъпват за повторна операция деца, които идват след скъпоплатени и въпреки това неуспешни операции в чужбина. Дори в момента имаме момченце на 2 г., претърпяло две неуспешни операции в Германия.