С генно инженерство учат Т-клетки на болния да откриват лесно туморните и да ги неутрализират
Революционен генетичен метод за лечение на рак е показал изключителни резултати. Вестта, съобщена на конференция във Вашингтон на Американската асоциация за напредък в науката, обиколи авторитетните медии по света.
Няколко научни екипа от различни страни са приложили експериментално T-клетъчната терапия. В едно от клиничните изпитвания при 94% от пациентите с напреднала лимфобластна левкемия симптомите са изчезнали, пише научното издание “Сайънс алърт”. Лечението на други видове рак е било успешно при 80 на сто, а половината са постигнали пълна ремисия.
За терапията учените модифицират генно в лаборатория “паметта” на взети от болния имунни Т-клетки, които принадлежат към групата на белите кръвни клетки и по принцип се борят с вирусите и бактериите. После ги връшат в тялото на болния. Там те не само засилват естествената защита на организма, но го пазят от рак минимум 14 години, а вероятно и до живот. Така тези клетки пазачи действат като ваксина, пише в. “Дейли телеграф”.
Терапията е като “живо лекарство” - открива раковите клетки и ги неутрализира. Подобно на ваксините модифицираните Т-клетки запомнят “врага” и го атакуват, ако рече да се появи отново. Терапията се изпробва от няколко години, но сега обявяват резултатите, които според специалистите са поразителни.
Една от пациентките е 2-годишната Лайла Ричардсън от Лондон. Преди година лекарите я “отписват” заради неизлечима левкемия. Родителите решават да я подложат на терапията, изпробвана дотогава само върху мишки. Вливат й 50 млн. променени Т-клетки и те се справят с рака.
В Милано преди години група хора с рак на кръвта са подложени на метода и 94% от тях са излекувани, казва проф. Киара Бонини от института “Сан Рафаеле”. Т-клетките са се запазили в телата им 14 г. боеспособни и още действат като полицаи срещу болестта. Според Бонини светът е близо до превръщането на тази терапия в масова.
Методът не действа така успешно срещу солидни тумори, но няколко екипа по света усилено усъвършенстват модификацията на Т-клетки, за да действат те по-добре и при тях.
Учените предупреждават, че манипулацията крие някои рискове за пациента и, макар и рядко, изходът може да е фатален. Другият проблем е, че лечението е скъпо.
Коментари