Военномедицинска академия, УМБАЛ „Александровска" ЕАД, УМБАЛ „Лозенец" ЕАД, УМБАЛ „Света Марина" ЕАД, УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов" ЕАД – лечебните заведения, извършващи дейности по трансплантация, изразяваме подкрепа към работата и ръководството на Изпълнителна агенция „Медицински надзор" (ИАМН), включително нейния ръководител г-жа Иванка Динева. Това се казва в писмо, изпратено до министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов и до председателя на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов. В него те допълват още, че при всички случаи на възникнали донорски ситуации лечебните заведения получават цялото необходимо незабавно и безупречно съдействие и най-добрата възможна организация за реализиране на трансплантациите. По думите им ИАМН активно участва в подготовката на медицинските специалисти, които да извършват трансплантационна дейност. Само през миналата 2024 г. обучение в чужбина преминаха 97 лекари, казват от болниците.

В писмото на петте болници се казва още, че решаването на проблемите, водещи до малкия брой трансплантирани пациенти, не може да се профанизира с искания на оставката на един човек. Напротив, за да дадат искания резултат, необходимите мерки и реформи би трябвало да бъдат определени чрез широка обществена дискусия, в която да се включат водещите в тази област медицински специалисти, юристи, представители на религиозните общности в Република България, медицинските университети, законодателната и изпълнителната власт, подчертават от лечебните заведения. Само със съвместни усилия и взаимно разбирателство може да се очаква увеличаване на броя на донорите, на болниците, в които се извършват дейности по трансплантация и не на последно място биха се подобрили ефективността, качеството и успеваемостта на този лечебен метод, допълват от там.

„Да не забравяме, че нашата страна е малка, намираме се в демографска криза и е трудно да бъдат задоволени всички потребности, поради което пълната ни интеграция в общата европейска система за трансплантации и обмен е от особена важност. Готови сме, като лечебни заведения с опит, които реално извършват тази дейност, да участваме с предложения и становища за постигане на реално подобряване на ситуацията с донорството на клетки, тъкани и органи", пише още в писмото, подписано от болниците.

Те възразяват срещу становището на организациите, които считат, че смяната на един човек би решила многобройните проблеми, свързани с организирането и осъществяването на навременна, достатъчна по обем активна и ефективна трансплантационна дейност. „Днес всеки успех в системата на здравеопазването може да бъде резултат единствено и само от съвместни, целенасочени, координирани усилия, на професионални умения, дългогодишен опит и желание за работа в екип", завършват изявлението си болниците.

Повод за писмото е поисканата оставка на ръководителя на ИАМН Иванка Динева след състоялата се в понеделник кръгла маса, посветена на донорството и трансплантациите. След нея пациентски организации заявиха, че ИАМН не се справя добре с работата си и поискаха нейната оставка.

В четвъртък случаят обаче се политизира и към тях се присъединиха и от „Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ). Те изтъкнаха, че е налице спад на трансплантациите спрямо 2023 г., липса на диалог с представителите на пациентите и непрозрачно управление на публични средства.

Проблемите в здравеопазването и в частност в трансплантациите обаче не са от вчера и едва ли политическата намеса би ги решила. По-скоро начините са точно обратните –вън политика от сектора и сериозна работа на експертите.