Около 500 хиляди лева вероятно са източени от Здравната каса с несъществуващи болнични легла. Проверка показа, че служители на районните здравни каси са вписали в системата на фонда стотици легла фантоми. За част от тях болници са отчитали дейност, която им е платена от Здравната каса.
Окончателните резултати от проверката на Здравната каса показват, че служители от различни области на страната са вписали в информационната ѝ система не 671, а 760 несъществуващи легла.
Станимир Михайлов - управител на НЗОК: "Където е необходимо, има и дисциплинарни производства, но не е това най-важното. Някъде има допуснати грешки, някъде сега се търси да се види дали има някакъв умисъл. Не това е най-важното. По-скоро е от как да кажа - наслагване в годините на някакви грешки."
Грешките са дали възможност на болници да получат пари от Здравната каса за фиктивна дейност. Фондът ще се опита да си върне част от парите.
Станимир Михайлов - управител на НЗОК: "Общата сума, която ви казах, че е потвърдена към момента е за 143 000 лева. Но общата дейност, която е била от такива легла е за около 500 000 лева.
В хода на проверката се оказало, че в София има рекордьор по влизане в болница. Пациент е лежал в едно лечебно заведение 37 пъти от началото на годината.
Станимир Михайлов - управител на НЗОК: "Имаше хора с по 20, имаше хора с по 15. Ние взехме над 4 хоспитализации в рамките на тази година. Максималното число беше 39, от които 37 в едно лечебно заведение."
От Здравната каса подозират и други злоупотреби в болниците.
Станимир Михайлов - управител на НЗОК: "Вероятно да бъде отчитана дейност по по-тежка клинична пътека, отколкото би трябвало да бъде. Това естествено трябва да бъде доказано."
За болници тази година са заделени над 3 милиарда лева, които се оказаха недостатъчни. От бюджета за следващата на лечебните заведения ще трябва да бъдат платени 146 милиона лева похарчени през тази година.
Коментари