Горещините убиват предимно младите, а силният студ - възрастните хора. Това показва ново проучване, цитирано в електронното издание Юрикалърт.

Учени от Колумбийския университет в САЩ правят заключението на базата на анализ за смъртността в Мексико от екстремно високи температури.

75% от смъртните случаи, свързани с горещините, са на хора под 35-годишна възраст. А голям процент от тях са на възраст между 18 и 35 г., или точно тази група, за която може да се очаква, че е най-устойчива на жеги, пише БТА.

Новите данни "са изненада", каза съавторът на проучването Джефри Шрейдър от Колумбийския университет. Той подчерта, че младите са физиологично най-издръжливите хора сред населението. Изследването е публикувано в изданието Science Advances.

Специалистите избират Мексико за проучването, тъй като там се събират подробни географски данни за смъртността и дневните температури.

Те показват, че от 1998 г. до 2019 г. в Мексико годишно са починали около 3300 души от жега. От тях почти една трета са хора на възраст между 18 и 35 г. Също така силно уязвими са децата на възраст под пет години, особено бебетата. Изненадващо, хората от 50 до 70 години са най-малко засегнати от смъртност, свързана с горещините, отбелязват експертите от Колумбийския университет.

На базата на това "прогнозираме, че със затоплянето на климата смъртните случаи, свързани с горещините, ще се увеличат, а младите хора ще пострадат най-много", казва съавторът на изследването Р. Даниел Бреслер от Колумбийския университет.

Изследователите твърдят, че е възможно да са налице няколко фактора. Младите хора са по-склонни да работят на открито, включително в селското стопанство и строителството, и по този начин са по-изложени на дехидратация и топлинен удар. Същото се отнася и за производството на закрито в помещения, в които няма климатик.

"Това са по-младите хора, които вероятно полагат най-голям дял от тежката работа при негъвкави условия на труд", казва Шрейдър.

Младите хора също така са по-склонни да участват в спортове на открито, посочват изследователите.

Уязвимостта на бебетата и малките деца обаче не е толкова голяма изненада. Вече е известно, че телата им бързо поглъщат топлина, а способността им да се изпотяват и по този начин да се охлаждат не е напълно развита. Имунната им система също все още се развива, което може да ги направи жертва на заболявания, които стават по-чести при влажни горещини, включително векторно преносими вирусни и диарийни инфекции.

Използвайки същите данни за дневните температури и смъртността, изследователите констатират, че възрастните хора умират предимно не от жега, а от не много силен студ.

Според изследователите новото проучване има глобални последици. Бреслър отбеляза, че експертите се стремят да затвърдят заключенията си, като разшири изследванията си в други страни, включително САЩ и Бразилия.