Гел и гелиш лаковете могат да провокират сериозни алергии, каза за БТА дерматологът доц. Жана Казанджиева. За втори път в страната ни обявяваме за алерген на годината акрилатите, допълни тя.
След два дни - на 9 декември, започва кампания за безплатно диагностициране на професионални кожни алергии, организирана от Българското дерматологично дружество. Кампанията ще бъде в София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Русе и ще продължи до 13 декември. Дерматолозите, които ще тестват и консултират безплатно пациентите, са в Александровска болница, в дерматологична клиника „Евродерма“, в болница „Токуда“, в болница „Пълмед“, в университетските кожни клиники в Стара Загора, Плевен и Варна, както и в Амбулатория за специализирана извънболнична медицинска помощ – Русе.
Акрилатите се срещат в гел лаковете за нокти, както и в гелиш лаковете, които имат по-силен блясък, дължащ се на акрилатите в тях, обясни лекарят. Акрилатите се съдържат в лаковете, използвани както от тийнейджърите, така и от жени, практикуващи професии, за които се изисква добре изглеждащ маникюр – например в банковия сектор, в аптеките, за работещите в луксозни магазини, в магазини за бижута. Не им се посочва какъв лак да ползват, но изискват от тях да имат хубави нокти на ръцете, а това най-лесно се постига с гел лак, който издържа много по-дълго време, добави тя.
Ако контактът с гел лака се преустанови, спира проявата и на алергията, но това би могло да се превърне в голям проблем за жените, работещи като маникюристи, защото за тях означава смяна на професията.
Кръстосани алергични реакции може да се срещнат при всеки алерген. Акрилатите имат контактна свръхчувствителност само един към друг, но е възможно, макар и много рядко, да се прояви кръстосана реакция. Кръстосаните реакции са големият въпрос за лекаря, когато пациентът трябва да бъде тестван за контактна алергия, допълни доц. Казанджиева.
При пациентка установихме, че има алергия към медикамент, който провокира кръстосана алергия, а подозирахме боя за коса, посочи лекарят. По думите ѝ дерматолозите са установявали и дерматит по деколтето на мъж, който се проявява, когато прегръща съпругата си и се оказва, че алергията е от боята за коса на жената. Това е контактният дерматит – в случая от продукт, използван от партньора, но може да се прояви и при контакт на майка с дете – досег на детето с бижутата на майка му, например. Има и контактен дерматит, провокиран от околния въздух, каза още доц. Казанджиева и посочи, че неин пациент е получавал оток на лицето, когато отварял магазина си за цветя. При тестването се оказа, че той е алергичен към част от цветята, каза още тя.
Често срещаната алергия към никел би могла да се дължи на пробиването на ушите в ранна възраст и слагането на така наречените обеци треперушки, предположи доц. Казанджиева. В тези обеци съдържанието на злато е минимално, а основното съдържание е никел. Смята се, че това е причината за засилването на свръхчувствителността към никела, посочи още тя. Контактът с никел още в детска възраст, когато кожата е с много по-слаба защита, продължава и в късна възраст, тъй като огромна част от часовниците, коланите, презрамките на сутиени, брекети, очила съдържат никел. Оказа се, че дори смарт часовник, в който съдържанието на никел е няколко пъти под нормите, провокира алергична реакция у силно алергичните към никел хора. Реакцията настъпва, когато се изпотява ръката на мястото под часовника. Часовникът е продукт на много известен производител и наистина съдържанието на никел е минимално, допълни доц. Казанджиева.
БТА припомня, че преди дни дерматолози обявиха началото на кампанията, чиято цел е откриване на професионалните алергии. Тестването ще бъде насочено главно към фризьори, пекари, медицински сестри, лекари и лекари по дентална медицина, ветеринарни лекари, санитари.
Коментари