Учени от Великобритания са създали първия в света тест за урина, който може да открие първите признаци на рак на белия дроб, съобщава Пи Ей медиа/ДПА.
Ракът на белия дроб е третият по честота рак във Великобритания, като всяка година се диагностицират около 50 000 души. Само 10% от пациентите оцеляват 10 години след диагностицирането на този вид рак.
Данните на британската организация за изследване на рака (CRUK), която финансира проучването, показват, че около 46% от случаите се диагностицират, когато ракът е в по-късен стадий и се лекува по-трудно. Сега изследователите се надяват, че ранното откриване ще даде по-голям шанс на пациентите да преодолеят болестта, съобщи БТА.
С новаторския тест се търсят така наречените „зомби" клетъчни протеини, които биха могли да покажат, че пациентът има рак на белия дроб в най-ранните му стадии. Тестът е успешно изпробван върху мишки и учените се надяват скоро да започне да се прилага върху хора.
Учените от Университета в Кеймбридж и Института за ракови заболявания са изследвали протеините, отделяни от стареещите клетки. Тези клетки често се наричат „зомби клетки", тъй като са живи в организма, но не могат да растат и да се делят. Клетките причиняват увреждане на тъканите, като препрограмират непосредствената си среда и така подпомагат появата на ракови клетки.
Сега учените са разработили сензор за инжектиране, който взаимодейства с протеините на зомби клетките и освобождава лесно откриваемо съединение в урината, което сигнализира за тяхното присъствие.
Изследователката професор Лиляна Фрук заяви пред информационната агенция Пи Ей: „Знаем, че преди появата на рака в засегнатите тъкани има промени. Една от промените е натрупването на увредени клетки, които не са достатъчно увредени, за да бъдат отстранени, но достатъчно, за да освободят сигнали, които препрограмират тъканта и я правят идеална за развитието на рак".
„Идентифицирахме специфичен протеин, освобождаван от тези клетки в белодробната тъкан, и разработихме сонда, която се разделя на две в негово присъствие. Сондата е съставена от две части и по-малката от тях се освобождава в урината чрез бъбреците.
След като попадне в урината, тази част от сондата е твърде малка, за да бъде открита, но може да бъде направена видима, като към нея се добави малко сребърен разтвор – същото сребърно съединение, използвано във фотографията в началото на лентовите снимки", пояснява професор Лиляна Фрук.
„Като наблюдаваме цвета на урината след инжектирането на сондата, можем да кажем дали в белите дробове има клетки, които биха показали ранни признаци на патологични промени, които могат да доведат до рак", допълва ученият.
Експертите се надяват скоро да приключат предклиничните етапи на изследванията и да оценят ефективността на теста при хора.
Патрик Кели, говорител на CRUK, сподели: „Надяваме се, че в месеца за повишаване на осведомеността за рака на белия дроб хората ще направят каквото могат, за да изразят подкрепата си. Независимо дали става дума за подкрепа на кампанията „Без тютюнев дим във Великобритания" или за дарение, което да помогне на нашите учени да направят следващия голям пробив."
Коментари