Все повече американски пациенти с онкологични заболявания посягат към канабиса като начин да облекчат страничните ефекти на терапията.

Според няколко изследвания между 20 и 40 процента от хората, които се подлагат на онкологично лечение прибягват до канабис, за да смекчат странични ефекти като гадене, болка, безсъние, тревожност или стрес. Заради нарастващата популярност на този метод, в САЩ се е увеличила и бройката на щатите, които го легализират за медицинска употреба. Специалистите обаче засега не могат да дадат категоричен отговор кои продукти са безопасни и ефективни за хората с онкологични заболявания.

Научно оправдана ли е употребата?

На този етап по-скоро не. В първите изобщо клинични правила за употребата на канабис, които издава Американското общество по онкология (ASCO) през март тази година, се казва, че приложението на тези продукти от пациентите с рак надминава научно подкрепената им клинична употреба. Освен това самите специалисти не се чувстват добре подготвени, за да говорят по темата със своите пациенти. Националният раков институт в САЩ финансира пет мащабни изследвания, които имат за цел да дадат отговор какви са потенциалните вреди и ползи от употребата на канабис при различните групи пациенти. Няколко изследвания пък тестват и ефекта от синтетични вещества в лекарства, които са идентични с канабиса.

Кой го използва?

Към момента в САЩ канабисът е позволен за медицинска употреба в 14 щата, а за развлекателна и медицинска в още 24 и Колумбия. Това означава, че около 3/4 от американците живеят в места, където канабисът може да се употребява легално и пациентите лесно могат да си го набавят. Според специалистите от него се възползват повече по-младите хора, за да се преборят с проблеми като безпокойство и безсъние.

Помага ли?

На този етап специалистите нямат яснота дали той е безопасен и колко е полезен. В тази връзка едно от най-големите им безпокойства е, че канабисът може да си взаимодейства с терапията на пациентите. За пример те дават някои малки проучвания, които показват, че канабисът може да повлияе на имунотерапията и да я направи по-малко ефективна. Освен това допълват, че е известна функцията му да потиска имунната система, когато се използва за по-дълго време. От друга страна канабисът може да е мощно успокоително средство, което може да си взаимодейства с други вещества и така да увеличи ефекта на други сънотворни например, което да доведе до нежелани инциденти за пациентите.