Учени са открили почти 162 000 нови РНК вируса с помощта на изкуствен интелект, който работи с невиждана досега скорост, като анализира бази данни. Това е съвместно проучване на изследователи от Китай, Хонг Конг и Австралия, съобщава South China Morning Post.

Екипът посочва, че откритието на новите видове РНК вируси в различни среди - включително атмосферата, горещи извори и хидротермални отвори - подчертава тяхното разнообразие и устойчивост при сурови условия, като същевременно предоставя улики за произхода на вирусите и други елементарни форми на живот.

Чрез анализ на досега неразпознати генетични последователности в публични бази данни, инструментът за машинно обучение идентифицира вирусите въз основа на техните последователности и скрита информация за протеиновата структура, която вирусите използват за репликация. Този процес отнема по-малко от секунда на вид.

Инструментът използва алгоритъм, разработен от екипа на Alibaba Cloud Intelligence, в сътрудничество с вирусолози. Alibaba е собственик на South China Morning Post.

"Разработихме модел на дълбоко обучение, базиран на данни, който надминава конвенционалните методи по отношение на точност, ефективност и, най-важното, по широта на откритото вирусно разнообразие", пише екипът в статия, публикувана в списание Cell в сряда.

Според тях това е най-голямото откритие на вирусни видове, публикувано някога по отношение на броя на отчетените видове.

Съавторът Ши Ман, вирусолог и професор в Медицинския факултет на Университета Сун Ят-сен, казва, че AI инструментът не само ускорява откриването на вируси, но и позволява на учените да изследват света на досега неизвестните вируси.

"Всички вируси, открити в това проучване, съществуват в околната среда и са секвенирани. Предишните ни методи не можеха да ги идентифицират, оставяйки ги като 'тъмна материя' за учените", казва той.

Ши добавя, че инструментът запълва тази празнина с висока точност, съпоставима с конвенционалните методи в биоинформатиката, и открива както "тъмни" последователности, така и такива, свързани с познати вирусни групи.

Откритието предоставя основа за бъдещи изследвания на вирусното разнообразие, включително вируси в екстремни условия като горещи извори. Това ще позволи на учените да създадат по-пълни описания на екосистемите.

Съавторът Ли Жаоронг от Alibaba Cloud Intelligence посочва, че алгоритъмът за дълбоко обучение може ефективно да изпълнява задачи в областта на биологичното изследване и че инструментът ще продължи да се усъвършенства с нови технологии, пише Дир.бг.