След три годни неуспешни опити да проведе електронен търг за лекарства в болниците, здравно министерство прави нов опит. Процедура за 2.5 млрд. лв. без ДДС ведомството е пуснало на 30 септември в системата на ЕС за електронни търгове.
Процедурата е в шест позиции, но реално е за четири вида медикаменти – те са имуномодулатори и антинеопластични средства, които се използват за лечение на онкологични заболявания, кръвосъсирващи продукти и болкоуспокояващи, пише Clinica.
Основната част от средствата – близо 2.4 млрд. лв. ще се изразходват за медикаментите за онколечение. Останалите 135 млн. са за болкоуспокояващи и кръвосъсирващи. Срокът, за който тези лекарства трябва да стигнат до лечебни заведения, е две години. Ако поръчката се финализира успешно, дистрибуторите трябва да започнат да ги доставят на болниците от края на тази година. От обявлението не става ясно какъв е общият брой на лечебните заведения, за които са предназначени лекарствата. Но, при първият електронен търг в здравно министерство в него участваха всички публични болници - тоест над 200 лечебни заведения. В случая обаче броят им трябва да е по-малък, защото предметът на търга са предимно онколекарства. Ако министерството успее да финализира успешно търга, това ще сложи край на проблемите, свързани със заплащането на онколекарсвата от здравната каса за следващите две години. Въпреки че в ЗЗО се направиха промени, които да намалят разликите в стойностите на онкомедикаметите, които болниците фактурират на фонда, те продължават да съществуват. Със сключването на ново рамково споразумение на МЗ, здравната каса ще получи една цена, по която да плаща всяко лекарство на всички лечебни заведения в страната.
За съжаление опасността и търгът да не се финализира съществува. През изминалите 3 години, МЗ поне два пъти обявява подобни поръчки, но те бяха спрени с жалби на дистрибутори. Първият път жалбоподателят беше „Топ Хоспитал", а вторият път „Бул фарма".
Коментари