Инсултът, неврологичните и психичните разстройства са мозъчните заболявания с най-голяма тежест върху обществото в България. Загубените години живот поради мозъчни заболявания в страната към 2021 г. са близо 853 хиляди. А мозъчни заболявания през 2022 г. наброява над 1 270 000 случая, като броят на починалите вследствие на тях е над 33 000. „За съжаление, това значимо предизвикателство остава извън фокуса на общественото внимание и въпреки усилията и отделни успехи. До този момент темата не е разглеждана задълбочено в своята цялост. Основната причина е, че проблемът е сложен и разнолик, има неизвестни, има и Затова и често темата остава избутана встрани, без да ѝ се отделя необходимото внимание." Това каза чл.-кор. проф. д-р Николай Габровски, председател на Фондация „Съвет за мозъчно здраве" и председател на Българското дружество по неврохирургия на форум „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения".
Експертите се обединиха около искане за национален план за мозъчните заболявания.
Здравният икономист и член на управителния съвет на фондацията Аркади Шарков обясни, че преките здравни разходи за лечение на мозъчни заболявания глобално възлизат на 1,14 трилиона долара годишно. Икономическата цена на неврологичните заболявания се очаква да нарасне значително с нарастването на населението и стареенето. Непреките разходи, включително загуба на производителност и разходи за болногледачи, представляват 50% от общата икономическа тежест, което подчертава необходимостта от спешни действия за смекчаване на тези въздействия.
Проучвания сочат, че подобряването на превенцията, лечението и рехабилитацията може да спести над 4 трилиона долара в световен мащаб до 2030 г., сподели Шарков.
Председателят на Българското дружество по неврология акад. Иван Миланов отбеляза, че неврологичните заболявания са сериозно предизвикателство в цял свят, но за изминалите 10 години твърде малко се е променило в България по отношение на мозъчното здраве на населението. Като проблеми той очерта малкия брой на невролозите в страната - около 800, недофинансираните клинични пътеки и липсата на желаещи да специализират неврология.
Коментари