Един от проблемите в донорството на органи е липсата на доверие. Това каза пред БТА неврохирургът проф. Николай Габровски, заместник-директор на болница "Пирогов", който по-рано днес участва в дискусия, посветена на предизвикателствата в лечението на мозъчните заболявания.
Ключово за донорството е доверието, но разпространение на негативни новини в сферата на здравеопазването, които нарушават доверието лекар-пациент, води до спад и в донорството, каза още той. По думите му недоверието не е оправдано, защото процесът по установяване на мозъчна смърт и поставяне на диагноза „мозъчна смърт“ са абсолютно ясни, еднозначни, не зависи от отделен специалист, не може по никакъв начин да бъде субективен. Това е метод, който с абсолютна сигурност доказва, че има мозъчна смърт. Когато се мине през процеса за доказване на мозъчна смърт, категорично можем да кажем, че тя е настъпила, което означава смърт на индивида, а според българското законодателство липсата на мозъчна дейност и наличието на мозъчна смърт означава смърт на индивида, добави проф. Габровски. Мозъчната смърт е абсолютно доказано необратимо състояние, подчерта той. Близките на потенциалните донори нямат доверие дали тази мозъчна смърт е констатирана правилно, дали състоянието на болния е обратимо, вероятно има и лоша информираност за целия процес и затова много трябва да се работи за повишаване на информираността на обществото, каза още той.
В болница „Пирогов“ имаме готовност да правим трансплантации, каза още проф. Габровски. На въпрос дали е възможно в лечебното заведение отново да се извършват детски бъбречни трансплантации както преди години проф. Габровски посочи, че има идея те да бъдат възобновени. Това е една от нашите цели, направихме много голям основен ремонт на една от клиниките по урология и имаме готовност, добави лекарят.
През ноември 2023 г. директорът на болницата - д-р Валентин Димитров каза, че екипи в „Пирогов“ се подготвят и обучават за извършване на детски бъбречни трансплантации.
Коментари