Най-добър ефект е постигнат с терапия от 30 г. - преди главоломния спад на фертилността и влошаването на качеството на яйцеклетките
Съединението сиролимус, известно повече като рапамицин, беше приветствано от гинеколозите в САЩ като “промяна на парадигмата” в начина, по който се мисли за менопаузата. То се синтезира от бактерия и е изолирано за първи път през 1972 г. на Великденския остров в Тихия океан. Наричано е рапамицин по местното име на острова - Рапа Нуи, но досега е използвано за съвсем различни проблеми. Затова днес лекарите говорят за ново хапче в репродуктивната медицина.
Първоначално е прилагано като противогъбибично средство. По-късно фармаколозите откриват, че истински силните му качества блесват при профилактиката на рецидивиращо стесняване на кръвоносните съдове на сърцето след поставяне на стент, срещу отхвърляне на трансплантиран орган, за лечение на рядкото белодробно заболяване лимфангиолейомиоматоза и на рядък тип епителен клетъчен тумор.
Ново проучване открива, че лекарството може да удължи с поне 5 г. детеродния период на жените. Като добавка евтиното генерично лекарство помага за по-дълъг живот в по-добро здраве. При това съединението е безопасно за млади и здрави хора, твърдят изследователите от Колумбийския университет и Медицински център “Ървинг” към учебното заведение. По същество молекулата разсрочва стареенето на яйчниците.
Лекарството отлага менопаузата, удължава плодовитостта (фертилитета) и намалява риска от заболявания, свързани с хормоналното угасване. В съобщението си за медиите екипът казва, че лекарството може да намали стареенето на яйчниците с 20%, без жените да изпитват някой от 44-те странични ефекта, които рапамицинът може да има - от леко гадене и главоболие до хипертония и инфекции.
Яйчниците освобождават яйцеклетки непрекъснато. Всяко момиченце се ражда със запас от половин до 1 милион овоцити - клетки “майки”. Но този резерв непрекъснато намалява. До пубертета обикновено остават едва половината от важните за зачеване клетки. След това всеки месец намаляват в различни граници, рекордите стигат до 1000.
В години на репродуктивна сила жените губят поне 50 яйцеклетки всеки месец, като само една достига овулация.
Малка седмична доза рапамицин забавя продуктивността на яйчниците, така че те отделят само 15 яйцеклетки на месец. Това намалява амортизацията, изтощаването на репродуктивните органи. Съответно забавя изчерпването на яйчниковия резерв. Забавя и общото остаряване с 9-14%, заключават косвено учените.
И ако последното твърдение няма как да бъде доказано на момента, защото ще отнеме десетилетия, за да се валидират каквито и да било ефекти върху дълголетието, то яйчниците губят резерв толкова бързо, че промяната може да бъде видяна дори и за половин година.
Защо им е на жените да си удължават репродуктивната възраст, е безсмисен въпрос на фона на все по-късното майчинство в наши дни. Проблемът е, че природата ни е създала така, че най-доброто време за раждане е между 20 и 30 г. И ако дори по песимистични статистики жените под 30 г. имат около 25% шанс да забременеят естествено на всеки цикъл, тази прогноза се свива до 20% скоро след навлизането в четвъртото десетилетие.
Естествената възможност за зачеване, по силата на майката природа е само около 20% на месец за репродуктивно здрава 30-годишна жена. Това означава, че на всеки 100 фертилни 30-годишни жени, които се опитват да забременеят в един цикъл, ще се случи едва на 20 от тях. Останалите 80 ще трябва да опитат отново. До 40-годишна възраст вероятността за естествено забременяване през кой да е месец вече е само 5%. Тогава мечтаното бебе може да бъде трудна цел. За много двойки зачеването е много по-непосилно, отколкото повечето хора си мислят. Броят на искащите бебе на тази възраст обаче расте и тенденцията ще остане възходяща и занапред.
Медицината говори за репродуктивна катастрофа при невъзможността за зачеване след 1 г. опити с незащитен полов акт за двойки, при които жената е под 35. На тридесет и пет в естествена плодовитост започва подчертан спад. След тази възрастова граница се подозира безплодие при 6 месеца неуспешни опити.
Решението, което учените от Колумбийския университет предлагат на жени, планиращи майчинство на по-късна възраст, изглежда примамливо лесно и безопасно. Изследван е ефектът от малка доза - около 1/4 от традиционната медикация. Най-добър ефект изследователите са постигали при жени на 30 г. - преди главоломния спад на фертилността.
Коментари