Световната здравна организация (СЗО) и Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ) съобщиха днес, че нивото на ваксинация на децата в света през миналата година е останало под равнището отпреди пандемията от КОВИД-19, което поражда силно безпокойство сред експертите, предаде ДПА.

През 2023 г. 84 процента от малчуганите в световен мащаб са били напълно имунизирани срещу дифтерия, тетанус и коклюш - тройна ваксина, считана за ключов показател за нивото на имунизация на децата, предава БТА.

Според доклада това е леко намаление в сравнение с нивата отпреди пандемията от КОВИД-19, регистрирани през 2019 г. Броят на децата, които нямат нито една доза от тройната ваксина, се е увеличил до 14,5 милиона през миналата година, в сравнение с 12,8 милиона преди началото на пандемията, се казва в текста.

По време на пандемията от КОВИД-19 на много места се наблюдава забавяне и прекъсване на имунизационния календар, отбелязва ДПА.

В някои страни броят на скептиците по отношение на ваксините се е увеличил след пандемията, заяви експертът на СЗО Катрин О'Брайън. Това развитие "води до смърт на деца", добави тя.

Според О'Брайън скептицизмът по отношение на ваксинирането в по-богатите страни засяга и други региони, например когато хора с мигрантски произход, които живеят в Европа, разпространяват дезинформация във връзка с имунизациите в родните си страни.

Според СЗО и УНИЦЕФ въоръжените конфликти са друга пречка пред справянето с проблема, като повече от половината от децата без имунизация живеят в страни, характеризиращи се с нестабилност, насилие и уязвимост.

Двете организации също така заявиха, че през последните пет години повече от 100 държави са били засегнати от епидемии от морбили.

"Избухването на епидемии от морбили е ранен сигнал, който разкрива и използва пропуските в имунизацията и поразява първо най-уязвимите", заяви генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.