Очите стареят, но не е задължително това да води към слепота
Двама от трима души погрешно вярват, че загубата на зрение е неизбежна с напредването на възрастта. Разбира се, стареенето засяга всички органи, включително очите, но не е задължително промените да доведат до слепота.
При установен навреме проблем медицината има средства да компенсира недовиждането и да предотврати или най-малкото с профилактика и лечение да отложи сериозните зрителни затруднения.
Първата стъпка е човек да има чувствителност да забелязва промените в зрителната си острота и да ги обсъди със специалист по очните заболявания - офталмолог.
Американската академия по офталмология е разработила своеобразен пътеводител за обезпокоителните знаци за стареене на очите, които изискват внимание.
1. Проблем при четене на дребен шрифт
Често срещано смущение след 40-годишна възраст и засяга почти всички, прехвърлили 50-те. На езика на медицината това е пресбиопия. От днешната натоварена с етични ограничения лексика научното название е малко дискриминационно, защото идва от гръцка дума, която означава старо око. Не само затова, а и за по-голяма разбираемост се налага разговорното обяснение за свързано с възрастта далекогледство. То прави по-предизвикателно дейности, които се извършват отблизо, като четене или шиене. Съветът на лекарите е затруднението да се компенсира без бавене. Пренапрягането на очите да фокусират въпреки недовиждането наблизо е свързано с риск от отлепване на ретината във времето. Има прости и достъпни решения. Корекция се постига чрез очила за четене, диоптрични лещи или рефрактивни операции, извършвани с лазер. От няколко години световната офталмология разполага дори с капки за очи, които могат да помогнат за подобряване на близкото зрение поради пресбиопия.
2. Лошо зрение през нощта
След 50-годишна възраст доста хора забелязват, че очите им се адаптират и фокусират в тъмното по-бавно, отколкото преди. Проучванията показват, че клетките на окото, които са отговорни за зрението при недостатъчна светлина, отслабват с възрастта. Много категорично си проличава при шофиране през нощта или в лошо време. Най-лесното средство за намаляване на риска е друг да кара при такива условия.
3. Сухи очи
Във времето на тотално навлизане на екраните в живота ни припознаваме сухотота на очите като резултат на разреденото мигане, докато се взираме в джаджите. Не е единствената причина. С годините очите произвеждат по-малко слъзна течност. Това е неприятно състояние на очите, особено често срещано при жени, които са навлезли в менопаузата. Специализираните капки за очи, популярни като изкуствени сълзи, решават проблема. Универсално правило е, че ако ги накапвате повече от 6 пъти на ден или сте алергични към консерванти, трябва да използвате сълзи без консерванти. Има голям избор на капки без рецепта, но е добре да ги изпише офталмолог, за да са максимално подходящи точно за вашите очи.
Вече се прилагат и други методи за лечение на сухотата, но това е изцяло в компетентността на лекаря специалист по очни болести.
4. Възпалени ръбове на клепачите - блефарит
Може да се появи във всяка възраст, но възпалението на клепачите става по-често срещан проблем в по-късните години от живота поради хормонални промени. Симптомите включват червени или подути очи, корички и крусти в основата на миглите, сърбеж, дразнене, болка.
За съжаление, няма лек за блефарит, но според лекарите има някои неща, с които може да контролирате симптомите. Много е важно да поддържате клепачите чисти чрез всекидневно почистване на крустите с бебешки шампоан, разреден в топла вода. Офталмологът може да препоръча и поставяне на топли компреси за размекване на твърдите люспи около миглите, по-лесно отстраняване на налепите и подтикване на близките мастни жлези към активност - профилактика на запушването им. Компресите се правят с намокрена с топла вода чиста кърпа след изстискването ѝ. Държи се върху затворените очи поне 1 минута. Или по друг начин, препоръчан от лекар.
При особено остро състояние офталмологът може да препоръча изкуствени сълзи и да изпише антибиотичен мехлем и/или стероидни капки.
5. Плуващи точки, петна, чертички, "паяжини"
Стъкловидното тяло - подобно на желе вещество, изпълващо средата на окото, може да се сгъсти или свие с напредване на възрастта. Когато това се случи, могат да се образуват малки бучки гел, които се виждат като плуващи обекти в зрителното поле.
Обикновено не изисква лечение - това, което се вижда, са сенките, хвърляни от бучиците гел върху ретината. Обектите са склонни да избледняват и да стават по-малко забележими с течение на времето.
Ако обаче внезапно петната и мътнините се увеличат рязко, отидете на очен лекар.
6. Фантомни светкавици и проблясъци с друга форма
Когато човек вижда случайни проблясъци на светлина, които не са в реалния свят пред очите му,това често е признак на стареене на окото. Светкавиците и другите проблясвания са резултат на триене на стъкловидното тяло или придърпване на ретината. Някои хора ги сравняват с “виждане” на звезди след удар по главата. Може да се появяват и изгасват в продължение на седмици или дори месеци.
Подобно на плаващите петна обсъдете внезапното увеличаване на честотата на светлинните ефекти с офталмолог.
7. Катаракта - очно перде
Половината от хората над 75 години развиват катаракта. Причината за така нареченото очно перде е помътняване на лещата в окото. Лещата е прозрачен слой зад цветния ирис. Тя спомага да се фокусира светлината върху ретината и да се получават зрителни възприятия. Когато лещата помътнява, човек започва да вижда като през воал и с напредването на увреждането усещането е за все по-плътна преграда, която затруднява виждането.
Лечението на катарактата е само оперативно. Загубилата своята прозрачност леща се заменя с изкуствена.
8. Глаукома
Хора от всички възрасти може да бъдат диагностицирани с глаукома, но заболяването е най-често срещано сред възрастните хора. Уврежда се зрителният нерв и това може да доведе до слепота, ако не се лекува навреме. Симптомите често остават незабелязани. Редовните очни прегледи са най-добрият начин да се намали рискът от загуба на зрение.
9. Дегенерация на макулата
Макулата е част от ретината. Дегенерацията ѝ е често срещано очно заболяване след 50-годишна възраст. Пациентите може да не забележат симптоми в ранните стадии на заболяването. Но централното зрение в крайна сметка ще намалее. Лечението е в зависимост от вида на увреждане на макулата.
Коментари