КРИБ и Българската болнична асоциация са категорични, че никъде в Европа тези лечебни заведения не са задължени да правят обществени поръчки
Частните болници в България ще бъдат задължени да провеждат обществени поръчки за доставка на медикаменти и консумативи. Според специализирания сайт zdrave.net днес депутатите се готвят да гласуват в пленарна зала на второ четене лобистка поправка в Закона за обществените поръчки, чрез която едрите търговци на лекарства ще монополизират целия пазар у нас, получавайки достъп и до частните лечебни заведения.
Досега само държавните и общински болници у нас са задължени да провеждат обществени поръчки. Вносителите на поправката се мотивират, че с включването и на частните, се синхронизира българското законодателство с европейското. Проверка на Zdrave.net обаче показва, че това е грубо подвеждане от страна на вносителите - никъде в Европа няма подобна практика. Медията цитира директива 2014/24/ЕС на ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ и на Съвета от 26 февруари 2014 година за обществените поръчки, в която е записано, че „частните болници не са публичноправни организации и не следва да прилагат ЗОП”.
Затова и здравни мениджъри предупреждават, че на финалната права в парламента е директен лобизъм в интерес на фарма индустрията. И това се потвърждавало от факта, че най-големият ползвател на обществен ресурс в държавата за лекарства и консумативи - Националната здравно-осигурителна каса, не провежда обществени поръчки. А става дума за 3 милиарда лева всяка година, които са близо 1/2 от целия бюджет на НЗОК.
Касата, която също ползва обществен ресурс, не прави поръчки за търговците на едро на лекарства, които са частни правни субекти.
Те продават директно на аптеките по цени, регистрирани в Позитивния списък.
Ако поправката в ЗОП днес бъде гласувана в пленарна зала, фарма индустрията ще получи директен достъп до частните болници и вече монополизира целия здравен пазар, диктувайки цените на него.
От Българска болнична асоциация коментират пред Zdrave.net, че сега частните лечебни заведения закупуват лекарства и консумативи на най-добрите възможни цени, за да имат ефективност на разходите, а и защото финансовият ресурс, заплащан от НЗОК по Клинични пътеки е лимитиран. Това означава, че независимо на каква цена се придобие едно лекарство, с което се лекува “по каса”, не се променя цената на Клиничната пътека, която получава лечебното заведение за лечение на съответния пациент.
От най-голямата работодателска организация КРИБ също напомнят, че според Европейското законодателство частните болници в Германия, Австрия и Великобритания и в цяла Европа не са задължени да правят обществени поръчки, защото не са публично правни организации.
Цените на лекарствата са регулирани в Позитивния лекарствен списък и болниците не печелят от тях, тъй като НЗОК плаща на цената, на която са ги закупили. Частните лечебни заведения обаче имат възможността бързо да реагират и да се снабдят с лекарства за своите пациенти, без притеснения, че търговци на лекарства могат да обжалват всеки търг и да затруднят лечението на пациенти.
Коментари