Списъкът с лекарства, които дават фалшиви положителни резултати на тестовете за наркотици, няма да реши проблема. Това коментира проф. Добрин Свинаров - шеф на клинична лаборатория и клинична фармакология в болница "Александровска". Вчера изготвянето на такъв списък предложи омбудсмана Диана Ковачева.

"Този списък няма да реши проблемите и освен това във всяко лекарство, което е разрешено за употреба, независимо от процедурата за разрешение в страната, има ясни указания дали влияе при шофиране, работа с машини, така ме ако има такива указания в листовката или съветите на лекаря, който го предписва, трябва да се знае, че всички лекарствени продукти от тази група, могат да дадат положителни резултати в тестовете, които се използват за скрининг, пресяване. Били те полеви или лабораторни. Следователно този списък първо е невъзможно да се създаде, второ не може да бъде работен", каза проф. Свинаров пред Нова тв.

Той обясни, че списъкът може да бъде създаден лесно, но няма да работи. Най-малко четири експертни съвета към Министерството на здравеопазването трябва да работят по изготвянето му - по клинична лаборатория, токсикология, клинична токсикология, по клинична фармация, анализ на лекарства.

Трябва да се направи списък с всички производители на тестове, независимо дали са полеви или апаратни. Всички те ще трябва да бъдат проверени, т.е да се докаже, че листът на производители трябва да бъдат документирани с експерименти в лаборатория. Всяко година обаче се разрешават за употреба нови тестове. Това означава системна работа на една комисия, която да бъде добре структурирана, обясни професорът.

Проблем е и умножаването на лабораториите, които да проверяват тестовете, също е трудно, тъй като няма достатъчно обучени кадри, които да работят в тях. 

В момента 2-3 лаборатории в страната се занимават с проверката на резултатите от направените тестове. Заради това обаче резултатите се бавят дълго. Затова проф. Свинаров настоя да се разкрият нови лаборатории, които да не са част от системата на Министерството на отбраната.

Според професора алкохолът не трябва да се изследва в тези 2-3 лаборатории, тъй като може да се изследва нормално и в останалите, които са над 600 в страната. Резултатът излизал за около час. Затова той предлага да се задължат 30-40 клинични лаборатории, които да правят тези изследвания, като за това няма да е нужно обучение на нови кадри. Ще трябва обаче да се изградят нови лаборатории, които да изследват тестовете за наркотици.