13 % от новите случаи на астма сред децата са в резултат на замърсяване на въздуха от автомобилния трафик. Това каза проф. Мария Стаевска, председател на Българското дружество по алергология, при откриването на Националната алергологична конференция в Пловдив, съобщи БТА.
По думите ѝ климатичните промени действат върху бариерната защита и стимулират алергичните заболявания.
В България няма законодателство за качеството на въздуха в затворени помещения, а близо 80% от денонощието хората прекарват в дома, в офиса, в учебно заведение, в магазини, в кола, каза д-р Силвия Новакова, алерголог в болница "Св. Георги" Пловдив.
Д-р Новакова цитира проучване, извършено от лекарската мрежа "Въздух за здраве", според което фините прахови частици, които се вдишват на закрито, особено в условия на пандемия, са проблем не само за белия дроб, а и за целия организъм, особено за сърцето. Не рядко са причина и за поява на диабет. Фините прахови частици са естествена среда на патогенни и всякакви микроорганизми, обясни медикът.
8 % от възрастното население в Европа страда от астма, каза още д-р Новакова и посочи, че данните за България са идентични. Девет от десет човека в света дишат въздух, който не отговаря на изискванията на СЗО за качеството на въздуха. Астмата е най-честото хронично заболяване при децата, допълни д-р Новакова.
В дискусиите участват над 150 специалисти, които обсъждат съвременни терапии, научни разработки, свързани с атопичния дерматит, наследствения ангиоедем, алергичния ринит и уртикарията.
Коментари