Позата на тялото променя до 83% ефекта от хапа, най-лош е на лявата страна, показва ново проучване
До неотдавна имаше клас медикаменти, които стандартно се предписваха за пиене през 8 часа. Сега почти всички са на 12 часа. Сред многото причини е голямата вероятност един прием да се падне по време на сън. Освен неудобство, гълтането на хапчета, последвано от бързо лягане, в някои случаи може да бъде проблем за усвояването на активната съставка.
Може ли цял живот някои от нас да си пият лекарствата погрешно? Според ново американско проучване в университета “Джонс Хопкинс” - може. Изследователте доказват, че когато едно хапче се приема през устата (перорално), позицията на тялото влияе върху това колко пълноценно се усвоява лекарството.
Няма спор, че най-често предписваните терапии са перорални. Повечето хапчета започват да действат, когато стомахът освободи съдържанието им в червата. Оказва се, позата влияе до 83% за усвояването.
Стомахът е асиметричен, с извивка от лявата към дясната страна на тялото. Често го оприличават на бобено зърно или на кука с разширена горна част, която надолу се стеснява и се свързва с червата. Хапчето отива бързо в тях, където трябва, когато сме седнали с изправен гръб или стоим прави. Помага гравитацията. Лекарството минава лесно през вертикално позиционирания хранопровод и бързо слиза до долната част на стомаха, а оттам постъпва в тънките черва.
Когато обаче легнем веднага след гълтането на хапа? Например защото чак преди заспиване се сещаме, че сме забравили вечерната доза?
Някои таблетки и капсули имат лошото качество да се залепват лесно към хоризонталния в легнало положение хранопровод. Като се застоят, започват да се разтварят преждевременно много преди да са достигнали мястото, на което трябва да отидат.
Това може да предизвика киселини, парене, дори болка.
Ще ограничим риска, като след гълтането на лекарството останем около минута седнали или прави. Ако има пречки за оптималния ритуал за терапиите през устата, на второ място място се класира възможността да легнем по гръб или на дясната страна. Но не и обърнати наляво, показва изследването.
Лягане на лявата страна пречи на хапчето да достигне долната част на стомаха. При дългия престой то започва да се разтваря, но лечебните вещества не стигат или стигат в ограничено количество до дванадесетопръстника, където стомахът се свързва с тънките черва.
Стомашната биомеханика се намесва активно и при затлъстяване заради натиска върху вътрешните органи. Стига се до проблеми и при диетични грешки при пиенето на лекарства. Сред тях са тежките храни, смесването на разнородни течности като сок, мляко и кафе. Сега групата от “Джонс Хопкинс” добавя като фактор позата.
Сред групите, които ще се възползват от извода, са на първо място хора, които пият едновременно много хапчета, и склонните към проблеми с преглъщането поради свързаните с възрастта промени в хранопровода им.
Коментари