Вероятно днес EMA ще даде разрешение за два нови бустера срещу Ковид-19, на Модерна и Пфайзер. Става дума за вече прилаганите повече от година и половина РНК ваксини, които включват както половин доза от ваксина за оригиналния вариант на вируса, така и половин доза за ВА.1 варианта на Омикрон. По този начин втората "половина" на ваксината се очаква да е по-ефективна спрямо заразяващите в момента Омикрон варианти ВА.4 и 5 (разликата от ВА.1 е малка. Оптимизирани варианти за ВА.5 се очаква да се одобрят в следващите месеци, но и тези за ВА.1 са добра стъпка в посока по-ефективна защита от Омикрон).

Бустерът на Модерна е тестван в над 300 души, този на Файзър - в над 1200 (всъщност Файзър тества два варианта - високо- и нискодозов Омикронов бустер, сега ще се прилага по-нискодозовият вариант). Омикрон комонентата сама по себе си е тествана от фирмите още януари самостоятелно и тези данни също показват, че страничните ефекти не са различни от тези на оригиналната ваксина.

Човек на стената ме помоли да коментирам това, че новите варианти не са тествани в хора толкова мащабно. Да, нямаме големите групи от по десетки хиляди тествани, но за това има и причини. Основните тестове на една ваксина отчитат всички възможни странични ефекти, голяма част от които се дължат на допълнителните съставки. Тези съставки са идентични в бустерите, както и в оригиналните ваксини. Промени, които възникват в компонента на ваксината, отнасящ се до променения вирусен белтък, обикновено не са драматични. Разбира се, трябва внимателна преценка - извършва се съпоставка с новия вирусен вариант, имунният отговор към него и пр. Това, което искам да кажа, е, че дори и тествани в по-малко хора, новите варианти се "опират" на доказателствата от тестовете на предишните ваксини, опитът ни от тях и това, което знаем за новия шипчест белтък в Омикрон, което позволява с много висока вероятност, след тест в определен брой хора за някакви драматични изненади, да сме сигурни, че Омикрон бустерите са точно толкова сигурни, колкото и предишните варианти на ваксината. Тук науката комбинира много нива на знание и опит, за да пусне на пазара новите ваксини навреме. Това правим с ваксините за грип всяка година по същия начин.

Споделих преди, че тестовете на новите бустери тестват основно неутрализиращи антитела (не антителата, които се тестват в обикновените лаборатории, а доста по-детайлирани), но не реално каква е защитата от разболяване. Просто няма време, използва се знанието, че по-силен имунен отговор ще защитава по-добре. Това е известно и така знаем, че новите бустери ще са по-ефективни. Колко точно по-ефективни все още е неясно.

Нямам представа кога ще бъдат доставени в България, ако си направите бустер с наличните досега дози също няма да сбъркате, тъй като разликата между старите и новите бустери не е огромна. Ако сте бил/а ваксиниран/а и сте преболедували Омикрон, в следващите няколко месеца след това имате сносна защита и не е необходим обезателно бустер преди 6-ия месец. Да, след няколко години опит с Ковид-19 знаем, че имунитеът е временен - и от ваксина, и от реална болест.

Послепис: вчера американската FDA одобри бустера за ВА.5, което означава, че скоро и тук в Европа ще се случи.

(От фейсбук)